Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Spotkanie z Polonią w Bradford
Posted by

Spotkanie z Polonią w Bradford

Przestępstwa motywowane nienawiścią – spotkanie z Polonią w Bradford

UK-Butterflies, organizacja non profit, we współpracy z Lifeline Bradford, Homes4Living, BE CLEVER – Smart Blended Learning oraz Bradford Women’s Aid w poniedziałek 5 grudnia 2016 r. zorganizowała w Bradford panel dyskusyjny dotyczący m.in. przestępstw motywowanych nienawiścią oraz dwujęzyczności u dzieci.

Wśród osób, które przyjęły zaproszenie, byli m.in. przedstawiciele organizacji z Bradford: prezes polskiej szkoły sobotniej Grzegorz Staroń, Dina Niemczyk – pracownik Staying Put  z Bradford, Sean Dobiech z Sharing Voices, Saeed Younas, który od 10 lat pracuje z Polonią, a obecnie realizuje liczne działania na rzecz osób bezdomnych bądź znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Ekspertów oraz przybyłych gości powitała przedstawicielka UK-Butterflies Aleksandra Marcinkowska. Wicekonsul Karolina Kowalczyk odczytała list otwarty do Polonii napisany przez ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii profesora Arkadego Rzegockiego. Ambasador podziękował w nim organizacji UK-Butterflies za dotychczasowe działania na rzecz Polonii, zwrócił uwagę na problem, jakim są przestępstwa motywowane nienawiścią, oraz złożył świąteczne życzenia.

W panelu dyskusyjnym udział wzięli: wicekonsul Karolina Kowalczyk oraz Bernadetta Kurzydło z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze; pedagog realizujący liczne projekty na rzecz Polonii Sylwia Sierko; Marzena Peron-Łapińska, która pracuje z osobami uzależnionymi od alkoholu i narkotyków; Karol Wyszyński oraz Dorota Kordecka. Moderatorem dyskusji była Aleksandra Marcinkowska.

Karolina Kowalczyk odpowiadała na pytania dotyczące przestępstw motywowanych nienawiścią oraz związane z rezydenturą, brytyjską opieką socjalną, prawami Polonii w Wielkiej Brytanii, poruszyła również temat podpisu elektronicznego ePUAP. Konsul przedstawiła sytuację dotyczącą call centre – infolinii obsługującej interesantów z Wysp Brytyjskich, której powstanie jest planowane na początek przyszłego roku. Centrum ma umożliwić szybkie zgłaszanie problemów i wyjaśnianie spraw dotyczących kwestii konsularnych.

Temat dwujęzyczności poruszyła Sylwia Sierko, która obecne prowadzi sekcję polską na wzór szkoły sobotniej w Inspired Academy. Mówiła m.in. o tym, w jakim języku rodzice powinni zwracać się do dziecka w różnych sytuacjach oraz kiedy należy wprowadzić język danego kraju w nauczaniu dziecka.

Marzena Peron-Łapińska wyjaśniła kwestie zamknięcia „Day Shelter” w Bradford oraz przedstawiła zasady działalności Horton Housing, w którym pracuje jako koordynator projektu mającego na celu poprawę jakości życia naszych rodaków zgłaszających się po pomoc.

O problemach, z jakimi boryka się polska społeczność w Bradford, m.in. o sytuacjach, kiedy brytyjskie służby socjalne zaczynają się interesować rodziną polską, opowiadał Karol Wyszyński.

Na zakończenie panelu dyskusyjnego głos zabrała Dorota Kordecka. Przedstawiła nowy projekt dla Polonii: klub książki, centrum informacji, zajęcia kreatywnego pisania, warsztaty integracyjne, a także sesje mindfulness i relaksacji.

Po części dyskusyjnej nastąpiła emisja filmu dokumentalnego „Krzyż i Korona”, udostępnionego organizacji UK-Butterflies przez Polski Instytut Kultury.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i otwartej atmosferze. Podczas przerw uczestnicy spotkania rozmawiali na temat wielokulturowości oraz potrzeb związanych z przynależnością czy tożsamością narodową.

Osoby zainteresowane tematyką wielokulturowości zapraszamy 23 stycznia 2017 r. w godzinach od 11.00 do 15.00 do Bradford (23 Manor Row, Kenburgh House) na Międzynarodową Konferencję Edukacyjną na ten temat, finansowaną z unijnego programu ERASMUS. Konferencja odbędzie się w języku angielskim.

UK-Butterflies z Bradford jest jedyną polonijną organizacją non profit w Bradford, która realizuje działania z pogranicza prawa rodziny, obszaru socjalnego, wsparcia i integracji społecznej, polityki zatrudnienia oraz edukacji. UK-Butterflies zrzesza fachowców i profesjonalistów, którzy z pasją pomagają osobom potrzebującym wsparcia. Współpracuje z kluczowymi organizacjami w Bradford, takimi jak: Bradford Women’s Aid – fundacja oferująca wsparcie dla kobiet, który były lub są ofiarami przemocy, organizacją BE CLEVER – Smart Blended Learning – centrum edukacyjne, fundają Homes4Living wspierającą osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej czy Lifeline Bradford realizującą liczne projekty na rzecz Polonii. Współpracuje także z „Missing Zaginieni” w Leicester, włącząjąc się w poszukiwanie osób zaginionych. Działa od 2011 r. Więcej informacji na stronie organizacji.

 

Źródło: Konsulat Generalny RP w Manchesterze (manchester.msz.gov.pl)
Fot: SPOTKANIE W BRADFORD – organizator spotkania (manchester.msz.gov.pl)

1 0 35 04 stycznia, 2017 Anglia, Kalendarium, News, Wydarzenia, Zdrowie 4 stycznia, 2017

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.