Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii
Posted by

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii w Warszawie

Rozmawialiśmy dzisiaj o współpracy bilateralnej, gdzie jednym z głównych tematów była obecna i przyszła sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii – powiedział po spotkaniu minister Waszczykowski.

Podczas spotkania w Belwederze ministrowie rozmawiali m.in. o konsekwencjach referendum w Wielkiej Brytanii, kwestiach bezpieczeństwa, w tym współpracy w ramach NATO oraz implementacji ustaleń szczytu Sojuszu w Warszawie, sytuacji na Wschodzie w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i wsparciu procesu reform na Ukrainie. Poruszono także temat walki z zagrożeniem, jakie stwarzają terroryzm i ekstremizm. Ważnym elementem dzisiejszych rozmów był rozwój stosunków dwustronnych.

Minister Waszczykowski zwrócił uwagę na łączące oba kraje przyjazne i bliskie relacje, które mają oparcie w przeszłości historycznej, wspólnie wyznawanych wartościach oraz podobieństwach w postrzeganiu aktualnych wyzwań w polityce międzynarodowej. Wielka Brytania pozostaje dla Polski bardzo ważnym partnerem w wielu dziedzinach, w tym w dziedzinie gospodarki oraz bezpieczeństwa. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że pragniemy rozszerzać współpracę dwustronną, zwłaszcza w zakresie inwestycji, innowacyjności, badaniach i rozwoju oraz kontaktów społeczeństw obywatelskich.

Odnosząc się do obecnej sytuacji naszych obywateli na Wyspach, minister Waszczykowski wyraził także zaniepokojenie incydentami o charakterze ksenofobicznym, których ofiarami w ostatnim czasie padło wielu Polaków. Apelował do władz brytyjskich o szybkie wyjaśnienie niedawnej tragedii w Harlow. Zwrócił także uwagę, że należy podjąć wspólne działania na rzecz podkreślenia roli i wkładu polskiej społeczności w rozwój Wielkiej Brytanii. – Ważnym elementem naszej współpracy jest olbrzymia grupa Polaków, którzy żyją na Wyspach Brytyjskich. Chcielibyśmy rozmawiać, zresztą rozmawiamy już od jakiegoś czasu o ich statusie – zauważył minister. Jak podkreślił minister Waszczykowski, Polska liczy, że  prawa nabyte Polaków będą utrzymane, pomimo decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Ministrowie wysoko ocenili dotychczasowy stan stosunków dwustronnych na wszystkich płaszczyznach, których przejawem jest duża częstotliwość kontaktów na najwyższym szczeblu. Zapowiedzieli ich dalszą intensyfikację, w tym w ramach nowego mechanizmu konsultacji międzyrządowych. Szef polskiej dyplomacji stwierdził: – W takich konsultacjach międzyrządowych chcielibyśmy omawiać dużą agendę spraw międzynarodowych. Łączy nas wiele wspólnych poglądów na sytuację międzynarodową, sytuację bezpieczeństwa, na politykę wschodnią instytucji, do których należymy: NATO i UE, na problematykę transatlantycką. Oba nasze państwa chciałyby utrzymać silne strategiczne więzi transatlantyckie.

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson przebywał z wizytą roboczą w Warszawie na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Była to jego pierwsza wizyta w naszym kraju od objęcia w lipcu 2016 r. stanowiska ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

 

Polecamy galerię ze spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii w Warszawiehttps://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/fotogaleria_i_multimedia/spotkanie_min__witolda_waszczykowskiego_z_szefem_brytyjskiej_dyplomacji_borisem_johnsonem_w_belwederze

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (londyn.msz.gov.pl)
Fot: londyn.msz.gov.pl

1 0 9 05 września, 2016 News, Polityka, Unia Europejska, Wydarzenia Wrzesień 5, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.