Samolot Dywizjonu 303 odkopany w 75. rocznicę Bitwy o Anglię

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Samolot Dywizjonu 303 odkopany w 75. rocznicę Bitwy o Anglię
Posted by

Samolot Dywizjonu 303 odkopany w 75. rocznicę Bitwy o Anglię

Rocznica Bitwy o Anglię

 

Pozostałości samolotu Hurricane, należącego do 303. Dywizjonu Myśliwskiego, odkrył zespół archeologów i historyków, któremu towarzyszyli polscy i brytyjscy weterani misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Fragmenty maszyny odkopano dokładnie w 75. rocznicę wypadku z 9 września 1940 roku, w okolicy Saddlescombe Farm w West Sussex.

Pilotowany przez sierżanta Kazimierza Wünsche, Hurricane RF-E 3700 został zestrzelony podczas Bitwy o Anglię w pojedynku z Luftwaffe o Beachy Head. Sierżant Wünsche wyskoczył ze spadochronem z płonącego samolotu i poważnie ranny trafił do szpitala. Wrak maszyny pozostał w ziemi przez 75 lat. Odkopane części historycznego samolotu, zostaną wystawione w Muzeum Polskim w bazie RAF Northolt, gdzie w 1940 roku stacjonował Dywizjon 303.

Wykopaliska, prowadził archeolog brytyjskiego Ministerstwa Obrony Richard Osgood. Dzięki staraniom Ambasady RP w Londynie i polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, w pracach uczestniczyli polscy weterani misji zagranicznych. Przy wykopaliskach archeologicznych obecna była córka sierżanta Wünsche, Grażyna i jego wnuczka, Joanna.

– To wyjątkowe uczucie móc zobaczyć i dotknąć szczątków samolotu, który spoczywał w ziemi przez ostatnie 75 lat. Także świadomość, że mój ojciec – sierżant Kazimierz Wünsche, był ostatnią osobą, która widziała ten samolot w całości, zanim został on zestrzelony, nadaje temu wydarzeniu dla całej naszej rodziny bardzo osobisty charakter – powiedziała Grażyna Gąsiorowska.

Dzięki zaangażowaniu Historic Aircraft Collection Ltd., zabytkowy Hurricane w barwach samolotu sierżanta Wünsche z numerem bocznym RF-E P3700, przeleciał nad miejscem wykopaliska. Przemalowanie samolotu zleciła Ambasada RP w Londynie w ramach kampanii #BoBPoles, upamiętniającej wkład Polaków w zwycięstwo w Bitwie o Anglię.

Wraz z zabytkowym Spitfire, który służył w dywizjonach 315 i 317, Hurricane RF-E P3700 jest częścią stałej wystawy w Hangarze nr 3 w Imperial War Museum w Duxford i bierze udział w licznych pokazach lotniczych odbywających się w 2015 roku. Będzie można go oglądać choćby w czasie pokazów Battle of Britain Anniversary Air Show w IWM Duxford 19 i 20 września.

Oficjalne, państwowe obchody 75. rocznicy Bitwy o Anglię w Wielkiej Brytanii, rozpoczęły się w Londynie 15 września 2015 roku. W uroczystościach bierze udział polski prezydent Andrzej Duda.

O walkach powietrznych sprzed 75 lat przypomina także projekt „Kompania Braci” (ang. Band Of Brothers) prezentowany w Belfaście. W ramach wydarzenia, przy słynnej tak zwanej międzynarodowej ścianie w Belfaście (ang. International Wall), odsłonięty zostanie mural poświęcony polskim lotnikom. Obraz przypomina o Polakach stacjonujących podczas II wojny światowej w Ballyhalbert w Irlandii Północnej i pokazuje lokalnej społeczności ich wkład w Bitwę o Anglię.

Odsłonięciu muralu towarzyszyć będą warsztaty historyczne przygotowane dla młodych Polaków oraz Irlandczyków przez artystę Rossa Wilsona. Inicjatorem projektu jest pochodzący z Ballyhalbert dziennikarz i historyk RAF-u Pete Bleakley.

W Bitwie o Anglię służyło 145 polskich pilotów myśliwskich w dwóch polskich dywizjonach 302 i 303 oraz w jednostkach brytyjskich. 303. Dywizjon Myśliwski był najskuteczniejszą formacją aliancką w Bitwie o Anglię. Spośród ogólnej liczby pilotów z krajów alianckich, Polacy stanowili drugą co do wielkości grupę po Brytyjczykach. Pod koniec II wojny światowej prawie 20,000 polskich lotników służyło w 16 dywizjonach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Wspomnienia weteranów bitwy można znaleźć na stronie internetowej Ambasady RP w Londynie. Więcej o udziale Polaków w Bitwie o Anglię można przeczytać na stronie internetowej ww2.pl i Polska.pl.

Więcej na temat akcji #BoBPoles w filmie o Hurricane i Spitfire, należących do Historic Aircraft Collection. Akcję #BoBPoles można śledzić na profilach Facebook, Twitter, Instagram i YouTube Ambasady RP w Londynie do końca października.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

3 0 1356 15 września, 2015 News, Wydarzenia 15 września, 2015

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.