Rolnictwo w Anglii

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Rolnictwo w Anglii
Posted by

Rolnictwo w Anglii

Rolnictwo w Anglii od podszewki

Lobby rolne w Anglii ustala przepisy o ochronie ziemi – czy to dobrze?

Przy drodze z High Ham do Burrowbridge z sąsiadującym na obszarze Somerset Levels jeziorem widać pola kukurydzy, a uprawy w wielu miejscach schodzą do wody. Podczas opadów ziemia spływa do jeziora.
U źródła Tamizy widać powyżej rzeki pola zaorane, pozbawione roślin na zimę i ubite maszynami. Błotnista woda musi w takich miejscach spływać do rzeki, a ciągnie się to wzdłuż biegu Tamizy – przez 300 km.

Problem zasadniczy to wyraźne zmiany klimatyczne i sposoby naszej adaptacji do rosnącego ocieplenia. Do tego dochodzi konieczność regulacji prawnych i gospodarczej swobody.

Po dojściu do władzy obecny rząd na czele zespołu do przeglądu regulacji rolnych postawił eks-dyrektora generalnego Krajowego Związku Rolników – oceny tego mianowania są różne.

„Soil Use and Management”, czasopismo naukowe, 6 tyg. przed powodzą wydrukowało artykuł zwracający uwagę na możliwą katastrofę i wskazujący, że w południowo-zachodniej Anglii poziom wód powierzchniowych jest już krytyczny.

Autorzy tekstu wskazywali, że na zagrożenie wpłynęły zmiany w metodach kultywacji terenu. Na obszarze aż 3/4 pól kukurydzy gleba została zdegradowana i to właśnie sprzyja powodziom. Do tego z pól spływają teraz nawozy i pestycydy.

Problemy widział rząd poprzedni, który opublikował w 2005 r. możliwe następstwa złego wykorzystania gleby. Poza utratą żyzności i skażeniem uwidaczniano też właśnie zagrożenie powodziowe. Zalecano więc unikanie gdzie to możliwe upraw kukurydzy, tam gdzie występuje erozja.

Zaleceń tych nie zrealizowano ponieważ rządzący teraz rząd zrezygnował z tych warunków na rzecz subsydiów wyłączając uprawy kukurydzy spod konieczności ochronnych zabiegów.

Cała sprawa rozgrywa się wokół dopłat dla zamożnych właścicieli ziemskich – kwoty idą w miliardy funtów. Niestety społeczeństwo nie dostanie nic w zamian poza narzekaniami ze strony Krajowego Związku Rolników. Nie zapominajmy też o wymieraniu dzikich zwierząt, zanieczyszczaniu rzek oraz ogałacaniu wzgórz z roślinności.

fot: freeimages.com

2 0 1218 05 marca, 2014 News, Polityka 5 marca, 2014

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.