Rola i status Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Rola i status Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej
Posted by

Rola i status Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej

Z premierem Wielkiej Brytanii o bezpieczeństwie i przyszłości Europy

O kwestiach bezpieczeństwa i geopolityki, o przyszłej roli i statusie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie, a także współpracy gospodarczej rozmawiał Prezydent Andrzej Duda z Premierem Davidem Cameronem.

O kwestiach bezpieczeństwa i geopolityki, o przyszłej roli i statusie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie, a także współpracy gospodarczej rozmawiał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Davidem Cameronem. Spotkanie odbyło się w czwartek przed południem w Pałacu Prezydenckim.

– Rozmowy dotyczyły zarówno kwestii dzisiejszej sytuacji w Syrii, rozwiązania kryzysu uchodźców z wyraźnym naciskiem na to, że kryzys ten należy rozwiązywać przede wszystkim poprzez pomoc ludziom blisko ich domów, tak żeby mieli nadzieję na powrót, pomoc humanitarną w obozach dla uchodźców, a także poprzez specjalne formy współpracy gospodarczej z krajami na Bliskim Wschodzie, które dziś przyjmują uchodźców – powiedział podczas briefingu po spotkaniu Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski.

– W kwestii bezpieczeństwa rozmawiano także o przyszłości i pokoju na Ukrainie. Obaj rozmówcy zgodzili się co do tego, że trzeba przedłużyć sankcje wobec Rosji – poinformował minister Szczerski. Jak dodał, zwrócono uwagę, że porozumienia mińskie nie są w pełni realizowane i że „droga do pokoju na Ukrainie jest jeszcze przed nami”.

– Trzecim elementem polityki bezpieczeństwa, który panowie omawiali, była kwestia przyszłorocznego szczytu NATO, a także dwustronnej współpracy wojskowej między Polską a Wielką Brytanią – mówił prezydencki minister. – Jest zgoda co do tego, że szczyt NATO w 2016 roku w Warszawie powinien przynieść intensywną i trwałą obecność Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreślił minister Szczerski.

– Prezydent Duda i premier Cameron – jak relacjonował minister Szczerski – zgodzili się co do tego, że dziś Unia Europejska potrzebuje reform. Politycy mówili, że „Unia powinna być unią równych państw i wolnych narodów” – dodał Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że wspólna Andrzejowi Dudzie i Davidowi Cameronowi jest koncepcja, że podstawowym budulcem UE pozostają państwa członkowskie.

– W związku z tym – mówił prezydencki minister – każda reforma, która uczyni Unię bardziej odpowiadającą potrzebom rozwojowym poszczególnych państw, także koncepcja „elastycznej Unii”, jest dobrą wizją.

Dodał, że ta koncepcja daje każdemu z państw prawo do wykorzystania całego własnego potencjału gospodarczego. – Pan prezydent bardzo wyraźnie mówił w tym kontekście o potencjale energetycznym Polski – powiedział Krzysztof Szczerski. – Stanowiska polskie i brytyjskie są bliskie w dyskusji o reformach, które zwiększałby rolę parlamentów narodowych – dodał.

Prezydencki minister podkreślił, że Polska w dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej, reformach UE stawia jako zasadę fundamentalną kwestię niedyskryminacji w UE, swobodnego przepływu osób, równych praw i praw nabytych, które powinny być zachowane. Zaznaczył, że kwestia dyskusji o najbardziej wrażliwym elemencie propozycji premiera Camerona, czyli dotyczącym przyszłości rynku pracy Wielkiej Brytanii, wciąż jest otwarta.

– Wymaga dłuższej, pracy, dyskusji i – jak powiedzieli panowie – dużo bardziej kreatywnych rozwiązań, niż dzisiaj są na stole – powiedział minister Szczerski. – Ogólna wizja, że UE z Wielką Brytanią powinna zachować swój kształt jako unia równych państw i wolnych narodów, łączy obu przywódców – dodał.

Pytany, czy prezydent podczas rozmowy z Cameronem wprost powiedział, że nie zgadza się na ograniczenia wypłaty zasiłków dla imigrantów, Krzysztof Szczerski odparł: „Prezydent jasno powiedział, że państwo polskie ma obowiązki wobec swoich obywateli, gdziekolwiek mieszkają i te obowiązki, te prawa, które posiadają Polacy, są pod ochroną polskiego państwa”.

– Panowie zgodzili się, że w tej sprawie wymagana jest dużo większa kreatywność w rozwiązaniach niż proste zasady, które mogłyby naruszać zasady niedyskryminacji – mówił prezydencki minister. – Czekamy na ofertę ze strony brytyjskiej, bo strona brytyjska jest inicjatorem tych reform – dodał.

Politycy rozmawiali także o współpracy gospodarczej. – W zgodnej ocenie obu panów, wspólne możliwości inwestycyjne obu państw (…) są duże i powinny się rozwijać. Ważne, by odbywało się to w ramach wspólnego, europejskiego rynku, w ramach współpracy biznesowej między Polską i Wielką Brytanią – powiedział Krzysztof Szczerski.

Szef brytyjskiego rządu od środy przebywa z wizytą w Warszawie. Wcześniej rozmawiał z premier Beatą Szydło.

Pytany o pondato przyszłotygodniową wizytę głowy państwa w Kijowie, minister Szczerski powiedział, że prezydent Andrzej Duda chce podczas niej rozmawiać „o nowych formach współpracy polsko-ukraińskiej, przede wszystkim politycznej, a także w ramach partnerstwa gospodarczego”.

– Prezydent chce na Ukrainie dyskutować o szeregu nowych form współpracy polsko-ukraińskiej, przede wszystkim politycznej, a także w ramach partnerstwa gospodarczego – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne przypomniał, że z początkiem 2016 roku wchodzi w życie umowa o wolnym handlu między UE a Ukrainą, która „poszerza pole wzajemnych inwestycji i kontaktów gospodarczych Polski i Ukrainy”.

– Polsko-ukraińskie kontakty ekonomiczne – zaznaczył Szczerski – muszą uwzględniać od nowego roku nowe uwarunkowania UE-Ukraina.

Minister zapowiedział też, że na początku 2016 roku przedstawiony zostanie kalendarz wizyt zagranicznych prezydenta w pierwszym półroczu nowego roku, który aktualnie jest „domykany”.

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / PAP

Źródło: londyn.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

2 0 421 17 grudnia, 2015 News, Polityka 17 grudnia, 2015

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.