Projekt #BoBPoles upamiętniający 75. rocznicę Bitwy o Anglię

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Projekt #BoBPoles upamiętniający 75. rocznicę Bitwy o Anglię
Posted by

Projekt #BoBPoles upamiętniający 75. rocznicę Bitwy o Anglię

Akcja #BoBPoles w 75. rocznicę Bitwy o Anglię

 

Przez całe lato, na pokazach lotniczych w różnych częściach Anglii i w internecie, można oglądać samoloty Hurricane i Spitfire w historycznych barwach Polskich Sił Powietrznych. To część projektu #BoBPoles Ambasady RP w Londynie upamiętniającego 75. rocznicę Bitwy o Anglię.

Polskie legendy lotnictwa, po raz pierwszy tego lata, zostały zaprezentowane podczas air show „Flying Legends” w Duxford. Dla tych którzy nie mogli wziąć udziału w pokazie Ambasada RP w Londynie przygotowała film podsumowujący wydarzenie.

W ramach projektu #BoBPoles ambasada współfinansowała pomalowanie zabytkowego Hurricane w barwy samolotu legendarnego Dywizjonu 303 o numerze bocznym RF-E P3700. Oryginalny samolot o tym numerze pilotował m.in. Kazimierz Wünsche, który został zmuszony do opuszczenia maszyny uszkodzonej podczas walki 9 września 1940 roku.

Spitfire, także biorący udział w projekcie #BoBPoles, jest jednym z oryginalnych samolotów używanych przez polskich pilotów dywizjonów 315 i 317 już po zakończeniu Bitwy o Anglię. Pułkownik Franciszek Kornicki – ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej – pilotował tę maszynę podczas zmagań wojennych.

Podczas pokazu w Duxford, samoloty pilotowane kiedyś przez ojców, oglądali między innymi Grażyna Gąsiorowska, córka pilota Kazimierza Wünsche, oraz Ryszard Kornicki, syn Franciszka Kornickiego.

Oba samoloty w polskich barwach należące do Historic Aircraft Collection Ltd. są częścią stałej ekspozycji w Imperial War Museum w Duxford. Hurricane i Spitfire pojawią się na kolejnych pokazach lotniczych zaplanowanych na lato 2015 roku, m.in. RIAT w Gloucestershire odbywających się od 17 do 19 lipca.

Projektem #BoBPoles polska placówka w Londynie zainaugurowała również swoją obecność na Instagramie. Na profilu ambasady w tym serwisie społecznościowym można oglądać zdjęcia polskich żołnierzy pochodzące z czasów Bitwy o Anglię.

#BoBPoles można też obserwować na profilach Ambasady RP w Londynie na Facebooku, Twitterze, i YouTube, do końca października.

 

Źródło: msz.gov.pl
Fot: msz.gov.pl

3 0 601 21 lipca, 2015 News, Wydarzenia Lipiec 21, 2015

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.