Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii
Posted by

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Praktyczny egzamin na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Praktyczny egzamin na prawo jazdy to ostatni etap dwuczęściowego egzaminu na prawo jazdy. Aby móc do niego podejść należy jednak najpierw pozytywnie zaliczyć część teoretyczną. Egzamin praktyczny składa się z trzech etapów: badania wzroku, pytań z zakresu eksploatacji pojazdu oraz jazdy.

Cały egzamin praktyczny trwa około 40 minut. Kwestią podstawową, przed przystąpienie do egzaminu, jest zadbanie o to, by samochód spełniał określone wymogi. Jest to bowiem zadanie kursanta. Musi on posiadać ubezpieczenie na nazwisko osoby zdającej egzamin, aktualny przegląd MOT oraz mieć zapłacony podatek drogowy. Co więcej, pojazd musi być sprawny technicznie, mieć wewnętrzne lusterko, kierownice po prawej stronie, zagłówki w fotelach oraz prędkościomierz pokazujący prędkość w milach/godzinę. Co także istotne, opony na jednej osi muszą mieć taki sam rozmiar kół. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń co do pojemności oraz mocy silnika. Należy też pamiętać, iż samochód musi posiadać manualną skrzynię biegów, jeśli kursant chce mieć uprawnienia na takie pojazdy.

Badanie wzroku to pierwszy etap egzaminu praktycznego. Kursant musi przeczytać numer tablicy rejestracyjnej z odległości 20 metrów. Należy pamiętać, iż jeśli dana osoba nosi okulary, musi mieć je założone podczas egzaminu. W przypadku błędnej odpowiedzi, kursant ma jeszcze jedną szansę na poprawne odczytanie tego samego numeru.

Drugi etap to pytania z zakresu bezpiecznej eksploatacji pojazdu. Kursant musi poprawnie odpowiedź na dwa zadane pytania, które dotyczą stanu pojazdu. Musi on poprawnie określić czy samochód jest sprawny i nadaje się do jazdy, a także czy nie stanowi zagrożenia zarówno dla samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Ostatni z etapów to jazda. Polega on na przejechaniu wyznaczonego odcinka drogi bez wskazówek egzaminatora. Czas jazdy wynosi zazwyczaj około 10 minut. Najistotniejsze podczas tego etapu jest bezpieczne i zgodne z przepisami dotarcie do określonego celu. Należy zaznaczyć, iż za błąd nie uznaje się przejazdu inną trasą w wyniku napotkanej na drodze sytuacji bądź po prostu ze zboczenia z trasy. Co więcej, podczas egzaminu, zdający musi też wykonać jeden manewr. Egzaminator może, ale nie musi, poprosić również o manewr awaryjnego zatrzymania się.
Kursant może popełnić maksymalnie 15 mniej ważny błędów. Większa ich ilość powoduje niezaliczenie egzaminu. Z kolei, w przypadku popełnienie jednego poważnego bądź zagrażającego bezpieczeństwu na drodze błędu, egzamin od razu zostaje uznany za niezaliczony. Podczas tego etapu najważniejsze kwestie to zatem: bezpieczeństwo jazdy, szybkość reakcji kierowcy oraz znajomość przepisów drogowych.

Od razu po ukończeniu egzaminu, egzaminator musi poinformować kursanta o jego wyniku. Co więcej, kursant ma również prawo poprosić o szczegółowe omówienie przebiegu jego egzaminu na prawo jazdy. Natomiast, w przypadku niezaliczenia egzaminu, kursant może do niego ponownie podejść po upływie 10 dni roboczych.

Źródło informacji: http://www.emano.co.uk/.


Fot: własność redakcji
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

5 0 991 24 maja, 2016 News, Prawo, Przewodnik 24 maja, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.