Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie
Posted by

Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie

Minister Witold Waszczykowski wziął udział w Polsko-Brytyjskim Forum Belwederskim

– Naszym celem jest stworzenie niezależnej platformy dla rozwoju dialogu między naszymi społeczeństwami – powiedział podczas Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego minister Witold Waszczykowski.

9 marca w Pałacu Belwederskim w Warszawie odbyła się inauguracyjna edycja Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego, które ma nadać nową dynamikę współpracy środowisk pozarządowych, eksperckich oraz Polonii, przyczyniając się do wzmocnienia relacji między społeczeństwami Polski i Wielkiej Brytanii. Podczas Forum dyskusja koncentrowała się wokół przyszłości stosunków polsko-brytyjskich w zmieniającym się świecie, przyszłości przedsiębiorczości i wolnego handlu, kontaktów między społeczeństwami obu krajów oraz edukacji i innowacyjności.

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w sesji podsumowującej obrady, podczas której przedstawiono rekomendacje dotyczące przyszłości współpracy polsko-brytyjskiej. – Rządy Polski i Zjednoczonego Królestwa zacieśniły strategiczną współpracę, obecnie przyszedł czas na Państwa zaangażowanie na rzecz wzmocnienia naszych relacji – zaznaczył minister Waszczykowski, zwracając się na zakończenie pierwszej edycji do uczestników Forum reprezentujących polskie i brytyjskie społeczeństwa obywatelskie.

Wielka Brytania nadal będzie wielkim i ważnym europejskim krajem, będzie bardzo ważnym członkiem NATO i jest rzeczą oczywistą, że jest w naszym interesie współpracować nawzajem – podkreślił na otwarciu obrad wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, polski współprzewodniczący Komitetu Sterującego Forum. – Bez względu na poglądy Brytyjczyków na temat Unii Europejskiej nigdy nie mieliśmy wątpliwości, że nasz kraj jest elementem szerszej międzynarodowej układanki i ma w związku z tym pewne obowiązki – dodał reprezentujący stronę brytyjską Sir Malcolm Rifkind, były sekretarz stanu ds. obrony oraz sekretarz stanu ds. zagranicznych w rządach Partii Konserwatywnej.

I edycja Forum cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, gromadząc ponad 120 polskich i brytyjskich przedstawicieli świata polityki, biznesu, mediów, nauki oraz organizacji pozarządowych.

Czwartkowe spotkanie poprzedziła nieformalna kolacja, której gośćmi honorowymi byli minister Witold Waszczykowski oraz Sir Alan Duncan, minister ds. Europy i Ameryk w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych. W swoim wystąpieniu minister Waszczykowski podkreślił m.in., że „kontynuowania strategicznego partnerstwa między obu krajami nie należy rozpatrywać w kontekście wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, wynika ono bowiem z wykraczającej poza współdziałanie w ramach UE długiej tradycji przyjaźni i współpracy, jak również silnych więzi gospodarczych, społecznych oraz wspólnoty wyznawanych wartości”.

Koncepcja Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego, opracowana w I połowie 2016 roku, została zaakceptowana przez rządy Polski i Wielkiej Brytanii podczas pierwszych w historii polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych w Londynie w listopadzie ubiegłego roku. Spotkania będą odbywać się co roku, na przemian w Polsce i w Wielkiej Brytanii, a kwestiami programowymi i merytorycznymi zajmuje się Komitet Sterujący, w którego skład wchodzą polscy i brytyjscy przedstawiciele różnych dziedzin życia społecznego, zaangażowani we współpracę dwustronną.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl) ‎
Fot: S. INDRA/MSZ (msz.gov.pl)

2 0 11 15 marca, 2017 News, Polityka, Wydarzenia Marzec 15, 2017

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.