Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Polski statek odwiedził Portsmouth
Posted by

Polski statek odwiedził Portsmouth

Polski statek odwiedził Portsmouth przed objęciem dowództwa nad misją NATO

ORP Czernicki zawiną z wizytą do portu w Portsmouth przed wyruszeniem na Morza Śródziemne i Morza Czarne gdzie rozpocznie dowodzenie natowskim Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej.

Jako pierwszy polski okręt w historii, ORP „Kontradmirał X. Czernicki” został jednostką flagową sojuszniczego zespołu okrętów przeciwminowych działających na Morzu Śródziemnym i Czarnym, w którego skład wchodzą niszczyciele min marynarek wojennych krajów NATO.

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2, ang. Standing NATO Mine Counter Measures Group 2),  jest jedną z czterech misji morskich Sojuszu. Celem misji jest zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych szlaków morskich oraz istotnych dla handlu obszarów w rejonie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. W latach 2010 i 2013, ORP Czernicki dowodził misją SNMCMG1 na Bałtyku i Morzu Północnym oraz na Atlantyku.

ORP Czernicki jest jednym z najnowocześniejszych statków polskiej Marynarki Wojennej – od 2001 roku służył w wielu misjach zagranicznych, w tym w operacji Enduring Freedom i Iraqi Freedom w Zatoce Perskiej.

Polska, podobnie jak Wielka Brytania, jest jednym z niewielu państw członkowskich NATO wypełniających zobowiązanie wydawania przynajmniej 2 procent PKB na obronność. Polskie służby aktywnie uczestniczą w operacjach NATO – w lipcu 2016 fregata rakietowa ORP Kościuszko brał czynny udział w misji Sojuszu na Morzu Śródziemnym podczas kryzysu migracyjnego.

Okręty polskiej Marynarki Wojennej regularnie odwiedzają brytyjskie porty – ORP Czernicki stacjonował w Wielkiej Brytanii w 2013 roku podczas operacji SNMCMG1. Stosunki między polskimi i brytyjskimi marynarkami sięgają II wojny światowej, kiedy polskie jednostki chroniły się w portach Zjednoczonego Królestwa aby kontynuować walkę z okupantem. Polskie okręty brały udział w we wszystkich operacjach wojennych, w tym bitwie o Atlantyk oraz operacji desantowej w Normandii.

ORP Czernicki opuścił Portsmouth w czwartek, 12 stycznia. Ponownie odwiedzi Wielką Brytanię na przełomie czerwca i lipca, w drodze powrotnej do Świnoujścia.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: londyn.msz.gov.pl

1 0 7 23 stycznia, 2017 News, Polityka, Wydarzenia Styczeń 23, 2017

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.