Polska Szkoła w Mansfield

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Polska Szkoła w Mansfield
Posted by

Polska Szkoła w Mansfield

X-lecie Polskiej Szkoły Sobotniej w Mansfield

12 listopada w Mansfield świętowano 10-lecie Polskiej Szkoły Sobotniej im. Polskich Lotników. W uroczystej akademii, przeplatanej występami uczniów szkoły, udział wzięli m.in. jej założyciele, grono pedagogiczne, rodzice oraz konsul Mirosław Sycz.

W ciągu minionych 10 lat Polska Szkoła Sobotnia stała się bardzo ważną instytucją dla polskiej społeczności z okręgu Mansfield i okolic. Obecnie do szkoły uczeszcza okolo 220 dzieci z regionów: Mansfield, Sutton in Ashfield, Alfreton, Kirkby in Ashfield, Worksop, Chesterfield, Clay Cross, South Normanton, Clown, Huthwaite, Warsop, Somercotes, a nawet Nottingham. Najmłodsi uczniowie mają 3 lata i zaczynają edukację w przedszkolu, a najstarsi kończą egzaminem GCSE z języka polskiego. Zajęcia odbywają się w pomieszczeniach Szkoły Brunts (The Brunts Academy), w godzinach od 10.00 do 13.30. Nauka w szkole jest odpłatna. W ramach nauki, współpracując z Proboszczem Polskiej Parafii w Mansfield, szkoła prowadzi również dwuletnie przygotowanie do I Komunii Św. i Bierzmowania.

Zdaniem kierownika szkoły Rafała Owdzieja: Placówka ta istnieje dzięki pracy nie tylko nauczycieli, kierownictwa szkoły, komitetu rodzicielskiego, szkolnego fotografa, czy skarbnika, ale także wielu rodziców i wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i chęci. Bez ich pomocy i zaangażowania szkoła nie mogłaby istnieć.

Celem działania Szkoły jest nie tylko nauczanie języka polskiego, historii, geografii i religii, lecz także działalność na rzecz integracji rodziców i dzieci między sobą oraz integracji społeczności polskiej ze społecznością angielską. Wielu uczniów nawiązało znajomości z polskimi rówieśnikami właśnie dzięki uczestnictwu w zajęciach szkolnych. Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami lokalnymi i polskimi, między innymi z Polską Macierzą Szkolną w Londynie, z Konsulatem Generalnym RP w Manchesterze i jest zarejestrowana w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie.

 

Źródło: Konsulat Generalny w Manchester (manchester.msz.gov.pl)
Fot: X-lecie Polskiej Szkoły Sobotniej w Mansfield (manchester.msz.gov.pl)

1 0 16 30 listopada, 2016 Edukacja, Nauka i badania, News, Przewodnik, Wydarzenia Listopad 30, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.