Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Polska myśl polityczna w Cambridge
Posted by

Polska myśl polityczna w Cambridge

Polska myśl polityczna na Uniwersytecie w Cambridge

Główne nurty polskiej myśli politycznej w XX w. i ich wpływ na współczesną Polskę były głównymi tematami dyskusji podczas konferencji współorganizowanej przez Uniwersytet w Cambridge, Instytut Kultury Polskiej i Ambasadę RP w Londynie.

Uczestnicy konferencji „Polish Political Thought in the 20th Century and Today” w czasie trzech dyskusji panelowych mieli okazję wnikliwie spojrzeć na trzy główne okresy polskiej myśli politycznej – początek XX w. aż do wybuchu II wojny światowej, okres PRL oraz współczesną myśl polityczną po 1989 r.

Prof. Richard Butterwick-Pawlikowski (SEESS UCL, Kolegium Europejskie Natolin) przybliżył zgromadzonej publiczności ocenę Rzeczpospolitej Obojga Narodów w ostatnim stuleciu, prof. Marek Kornat (Instytut Historii PAN) zaprezentował całokształt poglądów Romana Dmowskiego na pożądany ład europejski w trakcie i po I wojnie światowej, a Adam Balcer pokazał jak istotną rolę w życiu publicznym II RP pełniła społeczność muzułmańska.

W drugim panelu, przenikające się wpływy Polski na Węgrzech i Węgier na Polskę w sferze literatury w okresie powojennym były tematem prelekcji prof. George Gömöri. Z kolei prof. Jan Kubik (SEESS UCL) przybliżył rozwój socjologii w PRL, a dr Elżbieta Ciżewska-Martyńska (Uniwersytet Warszawski) omówiła nurty dyskusji prowadzonej wśród środowisk dysydenckich w Polsce i Czechosłowacji w latach 70-tych i 80-tych XX w. Dyskutantem w tym panelu był dr Dariusz Karłowicz z Teologii Politycznej i Akademii Sztuki Wojennej.

Ze szczególnie żywą reakcją publiczności spotkały się prezentacje w panelu poświęconym Polsce po 1989 r. prof. Aleks Szczerbiak (University of Sussex) umieścił polską transformację systemową w globalnym kontekście przemian politycznych końca XX w., a dr Brian Porter-Szücs (University of Michigan) w barwny sposób przedstawił kontekst polityczny wpływający na profil partii Prawo i Sprawiedliwość. Z kolei dr Ewa Ochman (University of Manchester) pokazała stosunek Polaków do pomników i symboli minionej epoki w post-komunistycznej Polsce.

Konferencja, której inicjatorem był dr Stanley Bill, kierownik studiów polskich na Uniwersytecie w Cambridge, była okazją do bliższego przyjrzenia się źródłom współczesnych postaw politycznych, które są często ignorowane w bieżącym dyskursie publicznym.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: londyn.msz.gov.pl

1 0 14 11 stycznia, 2017 News, Polityka, Wydarzenia Styczeń 11, 2017

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.