Polska dyplomacja w latach 1938 - 1939

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Polska dyplomacja w latach 1938 – 1939
Posted by

Polska dyplomacja w latach 1938 – 1939

Polska dyplomacja w latach 1938 – 1939: dokumenty źródłowe

 

W rocznicę wybuchu II wojny światowej MSZ przypomina o publikacji dokumentującej działania polskiej dyplomacji od października 1938 do końca września 1939 roku. W pracy można znaleźć odtajnione dokumenty archiwalne, kluczowe dla zrozumienia ówczesnej sytuacji międzynarodowej.

Publikację “Polish Documents on Foreign Policy. 24 October 1938 – 30 September 1939” wydał w 2009 roku Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM). To zbiór przetłumaczonych na języki angielski i francuski dokumentów archiwalnych pokazujących aktywność polskiej dyplomacji od czasu wysunięcia przez Niemcy żądań terytorialnych, do momentu utworzenia rządu RP na uchodźstwie.

Książka ukazuje zarówno polskie działania podejmowane, aby uniknąć wojny, aktywność dyplomacji II RP już po niemieckiej i następnie radzieckiej agresji, jak też międzynarodowe reakcje na zmieniającą się sytuację polityczną. W publikacji zamieszczono również dokumenty przybliżające najważniejsze wydarzenia historyczne, jak wizyta ministra III Rzeszy – Joachima von Ribbentropa w Warszawie, czy londyńskie negocjacje prowadzone przez polskiego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.

Dzięki tłumaczeniu na język angielski do polskich materiałów źródłowych mogą mieć dostęp zagraniczni odbiorcy. Dotychczas zachodni historycy opisując wydarzeniach z lat 1938-1939 bazowali głównie na własnych dokumentach źródłowych.

Publikacja PISM nawiązuje do tak zwanej Polskiej Białej Księgi – zbioru dokumentów wydanych w 1940 roku przez rząd RP na uchodźstwie w tłumaczeniu na język niemiecki, angielski i francuski.

Więcej informacji na stronie internetowej PISM

Źródło: msz.gov.pl
Fot: msz.gov.pl

7 0 609 02 września, 2015 News, Wydarzenia 2 września, 2015

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.