Polaku uważaj na tlenek węgla

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Polaku uważaj na tlenek węgla
Posted by

Polaku uważaj na tlenek węgla

Zabił już 5 osób. Cichy zabójca nadal groźny

Tlenek węgla to gaz niewidzialny, niesłyszalny i bezwonny. Dlatego nazywany jest „cichym zabójcą”. W ubiegłym sezonie grzewczym przyczynił się do śmierci 58 osób, w tym roku spowodował już 5 zgonów.

– Kampania Czadowe Domy jest prowadzona jednocześnie w kilku krajach Europy. Dotyczy Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier. W tym roku w Polsce przeprowadziliśmy drugą edycję badania Honeywell Safety Index i okazało się, że 28% Polaków uważa, że wyczuje tlenek węgla. Tymczasem tlenek węgla jest niewyczuwalny przez żaden z naszych zmysłów – mówi newsrm.tv Natalia Długosz, manager ds. marketingu i komunikacji na Europę Wschodnią, Honeywell.

Pod tym względem wypadamy najsłabiej na tle Europy, gdyż podobnie twierdzi 15% Rumunów, 12% Węgrów, 6% Słowaków i tylko 3% Czechów.

– W związku z tym drugą edycję kampanii Czadowe Domy zdecydowaliśmy się prowadzić w mediach ogólnopolskich i do współpracy zaprosiliśmy Pana Piotra Fronczewskiego – dodaje Natalia Długosz.

Tlenek węgla to jeden z najbardziej trujących gazów, stanowi ogromne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Do emisji tlenku węgla dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy zapominamy o właściwej i bezpiecznej eksploatacji urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń i gotowania, o dokonywaniu okresowych przeglądów tych urządzeń oraz czyszczeniu przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych.

– Symptomy zatrucia tlenkiem węgla są niekiedy podobne do objawów grypowych. Nudności, ból głowy to coś, co może świadczyć, że w naszym mieszkaniu niewłaściwie działa urządzenie, którym ogrzewamy lub na którym gotujemy. Nie wolno nam bagatelizować tego typu sytuacji – mówi Paweł Frątczak, starszy brygadier, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. – Z uwagi na to, że tlenku węgla nie widzimy i nie czujemy, najlepiej jest zamontować detektor, który nawet przy najmniejszej emisji wysyła sygnał akustyczny i dzięki temu ostrzega nas, że coś jest nie tak.

Choć z roku na rok zmniejsza się liczba zgonów spowodowanych zatruciem tlenkiem węgla, statystyki nadal są zatrważające. – Tylko od 1 września 2014 roku do 31 marca 2015 roku w Polsce straż pożarna interweniowała 3 559 razy w sytuacjach kiedy dochodziło do emisji tlenku węgla. W wyniku tych sytuacji 2 007 osób musiało być hospitalizowanych, natomiast 58 zginęło – podsumowuje Paweł Frątczak – Natomiast od 1 września do połowy listopada 2015 roku straż pożarna wyjeżdżała już prawie 600 razy, 275 osób uległo podtruciu, a 5 osób zginęło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony newsrm.tv
Fot: newsrm.tv

2 0 170 17 lutego, 2017 News, Zdrowie Luty 17, 2017

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.