Polacy wybierali numer 112 ponad 21 mln razy w 2014 roku

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

No related posts were found

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Polacy wybierali numer 112 ponad 21 mln razy w 2014 roku
Posted by

Polacy wybierali numer 112 ponad 21 mln razy w 2014 roku

Numer ratunkowy nie dla zabawy!

 

112 to numer, który ratuje życie. Tylko w 2014 r. Polacy wybierali go ponad 21 mln razy. Niestety, 48% zgłoszeń do centrów powiadamiania ratunkowego było fałszywych.

Choć Polacy doskonale sobie zdają sprawę, do czego służy numer 112, to niektórzy wybierają go, by zamówić pizzę, taksówkę lub poskarżyć się na pogodę czy rządzących. To niepokojące, że ludzie traktują numer ratunkowy jak informacyjny oraz że jest on obiektem żartów. „Jest to problem powszechny nie tylko u nas, lecz także w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Trudno powiedzieć, z czego to wynika. My stawiamy na edukację” – mówi serwisowi infoWire.pl Maria Skarżyńska z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

112 wybieramy tylko w sytuacji wyjątkowej – zagrożenia zdrowia, życia, bezpieczeństwa mienia i środowiska lub podejrzenia, że takie zagrożenie występuje. Telefonujący uzyskuje połączenie z dyspozytorem centrum powiadamiania ratunkowego. Czas oczekiwania wynosi średnio 11 sekund, co niewątpliwie zwiększa szanse na szybką pomoc – wyjaśnia ekspertka. Każdy operator mówi w co najmniej jednym języku obcym.

Numer 112 funkcjonuje w całej Unii Europejskiej. W Polsce system powiadamiania ratunkowego wdrażany jest od dziewięciu lat. Rok 2014 był pierwszym, w którym działał jednolicie.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

3 0 773 16 lutego, 2015 Informator, News Luty 16, 2015

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.