Obroty finansowe w Wielkiej Brytanii a w Polsce

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Obroty finansowe w Wielkiej Brytanii a w Polsce
Posted by

Obroty finansowe w Wielkiej Brytanii a w Polsce

Polski rynek faktoringowy na tle krajów UE

W ciągu ostatnich czterech lat obroty faktoringowe firm z krajów UE wzrosły o ponad 51 proc., osiągając wielkość 1 256 mld EUR w 2013 roku. Oznacza to, że średnia dynamika rocznego wzrostu wyniosła 11 proc., przy czym w ostatnim roku wyraźnie wyhamowała do 5,3 proc. Na tym tle Polska wyróżnia się spośród krajów UE.

Co prawda Polska nie ma tak dużych obrotów jak Wielka Brytania (24 proc. udziału i 308 mld EUR), Francja (16 proc. i 200 mld EUR), Włochy (14 proc. i 178 mld EUR), czy Niemcy (14 proc. i 171 mld EUR), ale wynika to głównie z tego, że kraje te mają dużo wyższe PKB od Polski, co jest głównym determinantem obrotu faktoringowego. Ponadto, w większości krajów europejskich faktoring jest dojrzałym produktem oferowanym przez dziesięciolecia, podczas gdy w Polsce usługa ta dopiero zaczyna zdobywać entuzjastów. Jednak biorąc pod uwagę penetrację polskiego PKB w 2013 (8,13 proc.) w porównaniu do średniej EU (9,63 proc.) i rekordzistów (Wielka Brytania ponad 16 proc.) możemy mówić o wschodzącej gwieździe polskich finansów i latach dalszych wzrostów – powiedział Andrzej Żbikowski, Prezes Zarządu ING Commercial Finance.

Z danych Europejskiej Federacji Faktoringu i Finansowania Handlu (EUF) na temat europejskiego rynku faktoringu wynika, że w ciągu dwóch ostatnich lat Polska awansowała z 11. na 8. miejsce, osiągając 2,5 proc. udziału w rynku unijnym. Na przestrzeni lat 2009 – 2013 również obrót w Polsce zwiększył się o 165 proc. Oznacza to średnio 27 proc. dynamiki wzrostu rocznego w ciągu ostatnich czterech lat. W poprzednim roku wzrost wyniósł 16 proc. (w porównaniu do 5,3 proc. w UE).

Źródło: materiały pochodzą ze strony : infowire.pl
fot: freeimages.com

2 0 813 17 czerwca, 2014 Biznes, News Czerwiec 17, 2014

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.