Nominacja dla ambasadora Wielkiej Brytanii

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Nominacja dla ambasadora Wielkiej Brytanii
Posted by

Nominacja dla ambasadora Wielkiej Brytanii

Nominacje dla ambasadorów RP w Portugalii, Wielkiej Brytanii, Serbii i Albanii

Minister Witold Waszczykowski wręczył dzisiaj w imieniu Prezydenta RP nominacje nowym polskim ambasadorom. Jacek Junosza-Kisielewski będzie reprezentował Polskę w Lizbonie, Arkady Rzegocki w Londynie, Tomasz Niegodzisz obejmie placówkę w Belgradzie, a Karol Bachura w Tiranie.

Jacek Junosza-Kisielewski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Portugalii

Jacek Junosza-Kisielewski jest wieloletnim pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W lutym 1991 roku rozpoczął pracę w Konsulacie Generalnym RP w Brukseli, początkowo jako konsul polonijny a następnie, przez pełną czteroletnią kadencję, jako konsul generalny. Po powrocie do MSZ pracował w Departamencie Konsularnym i Wychodźstwa (m.in. jako zastępca dyrektora) a następnie w Departamencie Polonii. Od 1999 do 2004 r. pełnił funkcję Konsula Generalnego RP w Toronto. Następnie pracował jako zastępca dyrektora w Departamencie Konsularnym i Polonii. W latach 2007-2013 był ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym RP w Federacyjnej Republice Brazylii. Za pracę w Brazylii wyróżniony został Krzyżem Wielkim Orderu Krzyża Południa oraz tytułem honorowego obywatela metropolii São Paulo. Od 2013 r. pracował w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, ostatnio na stanowisku Dyrektora. Zna język angielski; portugalski i francuski.

Arkady Rzegocki – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Dr hab. Arkady Rzegocki jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, politologiem zajmującym się polską i angielską myślą polityczną, pojęciem racji stanu, a także zagadnieniem soft power. Studiował m.in. na University College Dublin, prowadził badania m.in. w Denver (Colorado, USA), w Oxfordzie, Cambridge, Londynie, Florencji, był też Visiting Scholar w Sidney Sussex College na Uniwersytecie w Cambridge. Od 2014 r. jest radnym Miasta Krakowa, przewodniczył Komisji Innowacji i Funduszy Europejskich w Radzie Miasta. Od wielu lat działa na rzecz promocji wiedzy o Polsce w Wielkiej Brytanii zarówno wśród Polonii, Polaków, jak i Brytyjczyków, a szczególnie w angielskim świecie akademickim. Jest pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, który działa od 2011 r. Zna język angielski; posługuje się rosyjskim.

Tomasz Niegodzisz – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Serbii

Tomasz Niegodzisz jest doświadczonym dyplomatą. Służbę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podjął w 1993 r., pracując w departamencie Prawno-Traktatowym oraz w Sekretariacie Ministra. W latach 1997-2000 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Mińsku, następnie od 2000 do 2004 r. pełnił funkcję Ambasadora w Senegalu, będąc jednocześnie akredytowanym w kilku sąsiednich państwach frankofońskiej Afryki zachodniej (Gambia, Mali, Burkina Faso, Gwinea). Po powrocie do Warszawy objął stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Promocji. W 2007 r. został Ambasadorem w Libanie. W latach swojej służby w tym regionie szczególnie zasłużył się dla promocji polskiej kultury, wspierał też kościoły chrześcijańskie. Został wówczas odznaczony watykańskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice oraz Libańskim Narodowym Orderem Cedru w Klasie Wielkiego Oficera. Od 2013 r. pracował w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej. Biegle zna język francuski oraz rosyjski.

Karol Bachura – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Albanii

Ambasador Karol Bachura przeszedł wszystkie stopnie kariery dyplomatycznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, trafiając do resortu w drodze konkursu w 1993 r. W centrali ministerstwa pracował w departamentach: Europy (1993-1996), Polityki Eksportowej oraz Polityki Bezpieczeństwa (2001-2007), a od 2013 r. w Departamencie Wschodnim. Posiada wieloletnie doświadczenie w regionie Europy Południowo-Wschodniej. Pracował na placówkach dyplomatycznych w Lublanie z akredytacją na Bośnię i Hercegowinę, Budapeszcie i Zagrzebiu – na dwóch ostatnich pełniąc funkcję Zastępcy Ambasadora. W latach 2007-2011 był Ambasadorem w Macedonii, a w latach 2011-2013, w randze Ambasadora Tytularnego, pełnił funkcję Zastępcy Wysokiego Przedstawiciela wspólnoty międzynarodowej (z mandatem Rady Bezpieczeństwa ONZ) w Bośni i Hercegowinie oraz był Szefem Biura Wysokiego Przedstawiciela w Banja Luce. Jest współautorem Konferencji Skopijskiej i Konferencji Tbiliskiej – platformy wymiany doświadczeń Polski na drodze do UE dla państw stowarzyszonych, bazującym na modelu polsko-holenderskiej Konferencji Utrechckiej rozpoczętej pod koniec lat 90. XX w. Włada biegle językiem angielskim i węgierskim, zna także: francuski, niemiecki, słoweński, chorwacki, macedoński, serbski i bośniacki.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: MICHAŁ JASIULEWICZ/MSZ (msz.gov.pl)

2 0 236 02 sierpnia, 2016 News, Polityka, Wydarzenia Sierpień 2, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.