Msza F-dur księcia Józefa Poniatowskiego w Anglii

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Msza F-dur księcia Józefa Poniatowskiego w Anglii
Posted by

Msza F-dur księcia Józefa Poniatowskiego w Anglii

Brytyjska premiera Mszy F-dur księcia Józefa Poniatowskiego

 

Książę Józef Poniatowski wnukiem brata ostatniego króla Polski oraz słynnym kompozytorem. Premierze patronowali między innymi Ambasador Witold Sobków i Kardynał Vincent Nichols, Arcybiskup Westminsteru.

Msza F-dur księcia Józefa Poniatowskiego została skomponowana w 1867 r., ale brytyjskiej premiery doczekała się dopiero 27 czerwca 2015 r. w Westminster Cathedral Hall. Muzykę Poniatowskiego rzadko można usłyszeć w Wielkiej Brytanii, mimo popularności jaką cieszy się we Francji i Włoszech. Ambasador Witold Sobków wyraził nadzieję, że „to wydarzenie będzie podstawą do zaprezentowania muzyki Poniatowskiego nowemu pokoleniu miłośników muzyki”.

Orkiestrą dyrygował Stephen Ellery, a Polak – Grzegorz Biegas – zagrał na fortepianie.

Msza F-dur pozostawała nieznana widowniom do czasu, kiedy została odnaleziona przez Polish Heritage Society podczas restauracji grobu księcia w Chislehurst, Kent w 2013r. Koncert został zorganizowany przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, Polish Heritage Society i Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody zostały przeznaczone na rzecz szpitala Zakonu Maltańskiego w Barczewie.

 

Źródło: londyn.msz.gov.pl
FOt: londyn.msz.gov.pl

1 0 785 15 lipca, 2015 News, Wydarzenia Lipiec 15, 2015

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.