Młodzi Polacy wśród laureatów 291 grantów ERC

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Młodzi Polacy wśród laureatów 291 grantów ERC
Posted by

Młodzi Polacy wśród laureatów 291 grantów ERC

Czworo młodych Polaków wśród laureatów 291 grantów ERC

 

Dwóch Polaków zrealizuje badania w Polsce, a dwoje – za granicą w ramach prestiżowych Starting Grants Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). W piątek ERC ogłosiła, że granty o łącznej wartości 429 mln euro przyznano 291 młodym naukowcom.

Wyniki konkursu podsumowano w przesłanym PAP komunikacie Komisji Europejskiej.

Wśród laureatów tegorocznych grantów jest dwóch naukowców, którzy zrealizują badania w Polsce – obaj związani są z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW). Dr Marek Cygan dostanie grant w wysokości 1,48 mln euro na pracę nad algorytmami, czyli matematycznymi sposobami rozwiązywania problemów przy pomocy komputera. Z kolei dr Piotr Nowak – pracujący także w Instytucie Matematycznym PAN dostanie 880 tys. euro na badania nad tzw. teorią indeksu.

W tym samym konkursie kolejnych dwóch Polaków otrzymało granty na realizację własnych projektów za granicą. Dr Grzegorz Sumara będzie prowadził badania na chorobami metabolizmu na Uniwersytecie w Wuerzburgu w Niemczech (dostał na ten cel 1,5 mln euro). A dr Patrycja Nowak-Śliwińska na Uniwersytecie w Genewie zajmie się spersonalizowanymi terapiami w leczeniu nowotworów (grant 1,2 mln euro).

Granty ERC przyznawane są naukowcom każdej narodowości działającym w Europie lub gotowych do przeniesienia się. W tej rundzie granty przyznano naukowcom 38 narodowości. Nowe projekty ERC będą realizowane w 23 krajach w Europie. Najwięcej grantów trafiło do Wielkiej Brytanii (48), Niemiec (47), Holandii (32) i Francji (29).

ERC – jak informuje KE – podjęła działania, by poszerzyć dostęp do programu grantowego krajom, które dotychczas uzyskiwały niewiele grantów – głównie z Europy Środkowej i Wschodniej (w tym Polsce). Jak poinformowano w komunikacie, w krajach tych w ostatnich kilku latach wzrosła liczba stypendystów, którzy zrealizują tam swoje projekty. Np. w tym programie gospodarzem jednego z projektów po raz pierwszy będzie Malta.

ERC przyznaje tzw. Starting Grants naukowcom dowolnej narodowości, którzy są od 2 do 7 lat po doktoracie. Ich badania muszą być przeprowadzone w organizacji badawczej na terenie UE lub krajów stowarzyszonych. Finansowanie (max. 1,5 mln euro na projekt) zapewniane jest na maksymalnie pięć lat.

Europejska Rada Badań Naukowych, powołana przez Unię Europejską w 2007 roku, jest pierwszą europejską organizacją finansującą wyjątkowe pionierskie badania. Każdego roku wybiera i finansuje najlepszych, kreatywnych naukowców dowolnej narodowości i wieku, aby realizowali swoje projekty w Europie. ERC stara się przyciągnąć do Europy najlepszych naukowców z dowolnego miejsca na świecie. Do tej pory, ERC sfinansowała ponad 5000 najlepszych naukowców na różnych etapach kariery.

ERC jest prowadzona przez niezależny organ zarządzający, Radę Naukową. Rada dysponuje budżetem w wysokości ponad 13 mld euro na lata 2014-2020 i jest częścią programu badań naukowych i innowacji, Horyzont 2020.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

0 0 687 10 grudnia, 2015 Edukacja, Nauka i badania, News Grudzień 10, 2015

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.