Europejczycy coraz częściej płacą zbliżeniowo

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Europejczycy coraz częściej płacą zbliżeniowo
Posted by

Europejczycy coraz częściej płacą zbliżeniowo

Liczba akceptantów płatności zbliżeniowych kartami MasterCard i Maestro wzrosła w ostatnim roku w Europie o 64%

 

Warszawa, 10 września 2015 r. – Europejczycy coraz częściej płacą zbliżeniowo za codzienne zakupy, z uwagi na szybkość i wygodę tej formy płatności. W drugim kwartale 2015 r. liczba transakcji zbliżeniowych w Europie wzrosła o blisko 170% rok do roku, a ich wartość zwiększyła się trzykrotnie w porównaniu z drugim kwartałem 2014 r. Obecnie połowa tego typu transakcji jest realizowana w sklepach spożywczych, 14,5% w restauracjach i barach, a 10% w innych placówkach handlu detalicznego.

Firma MasterCard poinformowała, że do 2017 r. wszystkie terminale płatnicze obsługujące płatności zbliżeniowe MasterCard® i Maestro® będą umożliwiały dokonywanie płatności zbliżeniowych również telefonami komórkowymi, niezależnie od wartości transakcji. Powyżej progu 25 euro w strefie Euro (a w Polsce 50 zł), transakcje będą autoryzowane kodem PIN lub odciskiem palca w przypadku smartfonów wyposażonych w odpowiedni czytnik.

Jest to kolejny, znaczący krok w kierunku standaryzacji mobilnych płatności zbliżeniowych, zgodny z ubiegłoroczną zapowiedzią MasterCard, dotyczącą rozszerzenia sieci akceptacji płatności zbliżeniowych na wszystkie terminale POS w Europie do 2020 r.

„Możliwości, jakie oferują smartfony w połączeniu z infrastrukturą w postaci nowoczesnych terminali płatniczych, którą sukcesywnie rozbudowujemy od około trzech lat, prowadzą nas ku przyszłości, w której płatności mobilne będą dostępne wszędzie. Lista detalistów akceptujących płatności zbliżeniowe stale rośnie. W ostatnim kwartale ogłosiliśmy rozszerzenie sieci akceptacji o placówki nowych, ważnych partnerów, m.in. Ikea w Austrii, Media Saturn w Niemczech, restauracje McDonald’s na Białorusi, festiwale the Electric Castle Festivals w Rumunii oraz ostatnio metro w Kijowie, gdzie od czerwca istnieje możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych. Dążenia do pełnej akceptacji płatności zbliżeniowych są coraz powszechniejsze, co odzwierciedlają wyniki ostatnich badań dotyczących terminali: w lipcu 2015 r. 43% nowo zainstalowanych terminali wyposażonych było w tę funkcjonalność, co oznacza poprawę w stosunku do lipca 2014 r. (21%) – powiedział Chris Kangas, Szef Działu Płatności Zbliżeniowych w MasterCard Europe.

Technologia zbliżeniowa MasterCard to jedno z rozwiązań, które pomaga sprzedawcom zmniejszyć kolejki przy kasie, ale też ułatwia życie dojeżdżającym środkami komunikacji masowej pasażerom. Na przykład, 8 czerwca 2015 r. Transport for London (TfL) (jednostka organizacyjna odpowiedzialna za transport miejski w Londynie) podała, że od uruchomienia płatności zbliżeniowych we wrześniu 2014 r. odnotowano już 100 milionów przejazdów, za które klienci płacili bezstykowo. Oznacza to, że 1 na 10 transakcji zbliżeniowych za pomocą kart płatniczych w Wielkiej Brytanii została zrealizowana w sieci TfL, czyniąc ją jednym z największych na świecie akceptantów płatności zbliżeniowych. Technologia zbliżeniowa podbija również Rosję, gdzie płatności tego typu dostępne są już m.in. w środkach transportu publicznego w Moskwie i Sankt Petersburgu.

Javier Perez, Prezes MasterCard Europe, podsumowuje: Klienci w 40 europejskich krajach coraz chętniej korzystają z możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych na co dzień. W Czechach 61% transakcji kartami MasterCard® i Maestro® w placówkach handlowych udostępniających tę formę płatności, to transakcje zbliżeniowe, a podobne tendencje wzrostowe uwidaczniają się też w Polsce (41%), na Węgrzech (27%) i na Słowacji (27%). Ilekroć klienci zauważą symbol płatności zbliżeniowych, mogą posłużyć się dowolnym urządzeniem do tego rodzaju płatności: kartą, telefonem komórkowym lub innym odpowiednim urządzeniem zarówno w kraju, jak i za granicą.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

2 0 640 03 marca, 2016 Biznes, News Marzec 3, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.