Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Dzień Wszystkich Świętych w Wielkiej Brytanii
Posted by

Dzień Wszystkich Świętych w Wielkiej Brytanii

Kwiaty i znicze na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii

Społeczność polska w Wielkiej Brytanii, przedstawiciele władz lokalnych, jak co roku z okazji Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, w niedzielę 30.10.2016 roku bardzo licznie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających groby 440 polskich lotników i spadochroniarzy poległych i zmarłych w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii.

Niedzielne uroczystości rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych polskich organizacji kombatanckich. Pod krzyż, poświęcony  15 lipca 1941 roku będący centralnym punktem tej brytyjskiej nekropolii i groby upamiętniające polską ofiarę złożoną w walkach na różnych frontach II wojny światowej maszerowali żyjący weterani, przedstawicieli brytyjskich władz, polscy dyplomaci – m.in. Pan Leszek Rowicki, Konsul Generalny RP w Manchesterze, duchowni, mieszkańcy Newark oraz  licznie przybyła z różnych miejscowości brytyjska Polonia. Najliczniej reprezentowane było najmłodsze pokolenie – polonijni harcerze.

W okolicznościowych wystąpieniach podkreślano rolę żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, szczególnie naszych lotników broniących Wielkiej Brytanii, m.in. tych 353 Polaków, którzy zapłacili najwyższą cenę – a których groby od ponad 70 lat znajdują się na tym największym polskim lotniczym cmentarzu w Newark-on-Trent.

 

Źródło: Konsulat Generalny RP w Munchesterze (manchester.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

1 0 66 07 listopada, 2016 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia Listopad 7, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.