Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Dzień Wszystkich Świętych w Wielkiej Brytanii
Posted by

Dzień Wszystkich Świętych w Wielkiej Brytanii

Kwiaty i znicze na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii

Społeczność polska w Wielkiej Brytanii, przedstawiciele władz lokalnych, jak co roku z okazji Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, w niedzielę 30.10.2016 roku bardzo licznie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających groby 440 polskich lotników i spadochroniarzy poległych i zmarłych w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii.

Niedzielne uroczystości rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych polskich organizacji kombatanckich. Pod krzyż, poświęcony  15 lipca 1941 roku będący centralnym punktem tej brytyjskiej nekropolii i groby upamiętniające polską ofiarę złożoną w walkach na różnych frontach II wojny światowej maszerowali żyjący weterani, przedstawicieli brytyjskich władz, polscy dyplomaci – m.in. Pan Leszek Rowicki, Konsul Generalny RP w Manchesterze, duchowni, mieszkańcy Newark oraz  licznie przybyła z różnych miejscowości brytyjska Polonia. Najliczniej reprezentowane było najmłodsze pokolenie – polonijni harcerze.

W okolicznościowych wystąpieniach podkreślano rolę żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, szczególnie naszych lotników broniących Wielkiej Brytanii, m.in. tych 353 Polaków, którzy zapłacili najwyższą cenę – a których groby od ponad 70 lat znajdują się na tym największym polskim lotniczym cmentarzu w Newark-on-Trent.

 

Źródło: Konsulat Generalny RP w Munchesterze (manchester.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

1 0 8 07 listopada, 2016 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia Listopad 7, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.