David Cameron potępia ksenofobiczne ataki na Polaków

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

David Cameron potępia ksenofobiczne ataki na Polaków
Posted by

David Cameron potępia ksenofobiczne ataki na Polaków

Premier i lider opozycji potępiają ksenofobiczne ataki na Polaków

Podczas wczorajszej rozmowy telefonicznej David Cameron zapewnił premier Beatę Szydło, iż brytyjskie władze robią wszystko, co w ich mocy, aby chronić polską społeczność w Wielkiej Brytanii.

Czołowi politycy różnych ugrupowań oraz przedstawiciele mediów dołączyli do krytyki wyrażonej przez premiera Davida Camerona i lidera opozycji Jeremy’ego Corbyna wobec ksenofobicznych obelg i ataków wymierzonych w Polaków oraz inne społeczności migrantów w Wielkiej Brytanii.

Liderzy zarówno Partii Konserwatywnej jak i Partii Pracy odnieśli się do ksenofobicznego graffiti, które pojawiło się na Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w londyńskiej dzielnicy Hammersmith. W poniedziałkowych przemówieniach w Izbie Gmin na temat wyniku referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej obaj pokreślili, iż podobne ataki nie mogą mieć miejsca.

Przed debatą w parlamencie, premier David Cameron zadzwonił do premier Beaty Szydło, aby omówić przyszły kształt stosunków polsko-brytyjskich oraz bezpieczeństwo Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Ksenofobiczne incydenty potępili również burmistrz Londynu Sadiq Khan, minister ds. europejskich David Lidington, minister ds. społeczności i samorządu lokalnego baronesa Williams, minister ds. zwalczania ekstremizmu lord Ahmad, społeczność żydowska w Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W geście solidarności poseł Partii Pracy Andy Slaughter odwiedził znajdujący się w jego okręgu wyborczym POSK, zaś poseł polskiego pochodzenia Daniel Kawczyński z Partii Konserwatywnej zaprosił przewodniczącą POSK do Izby Gmin.

Tysiące osób wyraziło wsparcie dla Polaków na Twitterze i Facebooku, używając hashtagu #PolesinUK, odcinając się od ataków oraz podkreślając wkład Polaków w brytyjską gospodarkę, kulturę i społeczeństwo. Wiele z komentarzy przypominało o poświęceniu polskich pilotów z Dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię.

Portal Huffington Post:

People are fighting abuse against Poles in wake of #Brexit vote with these messages https://t.co/aNm0xmNsPl pic.twitter.com/uzZ0ISIl11
— HuffingtonPost UK (@HuffPostUK) June 27, 2016

Wdzięczny za spontaniczną reakcję brytyjskiej opinii publicznej, Ambasador Witold Sobków powiedział:

– Chcielibyśmy podziękować za okazaną solidarność z Polakami w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy głęboko poruszeni wyrazami współczucia, zarówno w internecie, jak i w samym POSK.

Ambasada pozostaje w bieżącym kontakcie z polską społecznością i z władzami brytyjskimi w celu monitorowania sytuacji. W odpowiedzi na zgłoszenia o kolejnym incydencie w Portsmouth, Ambasador Witold Sobków zaapelował:

– Wzywamy wszystkich Polaków, którzy padli ofiarą ataków o podłożu ksenofobicznym, o natychmiastowe zgłaszanie podobnych incydentów lokalnej policji.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

2 0 565 04 lipca, 2016 News, Polityka Lipiec 4, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.