Co Polacy obecnie przechowują w sejfach

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Co Polacy obecnie przechowują w sejfach
Posted by

Co Polacy obecnie przechowują w sejfach

Historycznie sejfy służyły do przechowywania pieniędzy i kosztowności.

Na przestrzeni lat ich rola uległa znacznej zmianie. Co zatem Polacy obecnie przechowują w sejfach i co w ich opinii jest „bezcenne”?

Kluczową funkcją sejfu jest zabezpieczenie wartościowego mienia przed kradzieżą i dostępem niepowołanych osób. W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas trzyma środki pieniężne na bankowych kontach czy lokatach, zmienił się rodzaj zawartości sejfów. Jednak z drugiej strony wciąż każdy z nas ma coś do ukrycia. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się wnętrzom polskich sejfów i sprawdzić, co Polacy chronią najczęściej.

Okazuje się, że dobra, chowane w sejfach, mogą być cenne według kryteriów innych niż ich wartość nominalna. Przedmioty w sejfach przechowujemy nie tylko z obawy przed kradzieżą, ale także zgubieniem. Klienci trzymają w nich dokumenty, których używają od czasu do czasu, jak np. paszport, ale też zapasowe kluczyki do samochodu czy mieszkania. To dobra, które same w sobie nie mają dużej wartości pieniężnej, natomiast ich utrata może mieć poważne konsekwencje dla właściciela. Sejf stanowi swoisty bufor bezpieczeństwa i daje pewność, że wszystkie przedmioty znajdują się w jednym miejscu. Kolejną grupą dóbr powszechnie przechowywaną w sejfach są informacje.

Wiedzy nie da się wycenić – dla osób trzecich czasem nie ma ona wartości, jest jednak wyjątkowo cenna dla jej posiadacza. Akty notarialne, umowy, polisy ubezpieczeniowe, korespondencja skarbowa czy bankowa – to dokumenty, które w wyniku utraty wyjątkowo trudno zastąpić. Podobnie jest w przypadku cyfrowych nośników danych – laptopów, dysków zewnętrznych czy pamięci przenośnej – mówi Wojciech Tyburski, Dyrektor Handlowy Konsmetal.

Przechowywane na nich pliki nierzadko są zbiorem wiedzy gromadzonej przez lata nauki i pracy. W przypadku dokumentów i danych sejfy chronią wartości niematerialne także przed zdarzeniami losowymi.

W nieprzewidzianych sytuacjach, jak pożar mieszkania czy zalanie, tego typu dobra są wyjątkowo narażone na zniszczenie. Sejf doskonale sprawdza się jako bezpieczne schronienie dla delikatnych i nietrwałych dokumentów lub sprzętów cyfrowych przed utratą w wyniku zdarzeń losowych– wyjaśnia Wojciech Tyburski.

Osobną kategorią przedmiotów, przechowywanych w sejfach, jest broń. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 11 grudnia 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji posiadacze broni palnej zobligowani są do przechowywania jej w sposób, uniemożliwiający dostęp osób nieuprawnionych. W przypadku broni krótkiej najczęstszym wyborem są sejfy meblowe – większość sejfów dostępnych w ofercie Konsmetal posiada certyfikaty na przechowywanie broni palnej. Miłośnicy myślistwa korzystają z sejfów na broń, które swoimi wymiarami są dostosowane do przechowywania broni długiej, w tym myśliwskiej.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Biznes
Fot: biznes.newseria.pl

2 0 26 06 stycznia, 2017 Biznes, News 6 stycznia, 2017

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.