Cichociemni - wystawa i spektakl teatralny w Londynie

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Cichociemni – wystawa i spektakl teatralny w Londynie
Posted by

Cichociemni – wystawa i spektakl teatralny w Londynie

Elżbieta Zawacka – Cichociemna

Wystawa i spektakl teatralny o jedynej kobiecie w szeregach Cichociemnych w 75. rocznicę pierwszego zrzutu do Polski już 5 października o 20.00 w londyńskim POSK.

Cichociemni byli elitarną jednostką spadochroniarzy Wojska Polskiego, którzy trenowali we współpracy z brytyjskim Special Operations Executive (SOE) w bazach na terenie Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Ochotnicy byli przerzucani drogą lotniczą pod osłoną ciemności do okupowanego kraju by wspierać operacje dywersyjno-sabotażowe Armii Krajowej. Spośród 316 Cichociemnych, którzy usiłowali dotrzeć do Polski, 103 zginęło w czasie wojny, a dziewięciu zostało zamordowanych przez władze komunistyczne PRL. W grudniu 2015 r. Sejm RP ogłosił rok 2016 Rokiem Cichociemnych.

Projekt przybliża historię generał Elżbiety Zawackiej (Elisabeth Watson) –  jedynej spośród 15 kandydatek, która pomyślnie przeszła trening i służyła potem w szeregach Cichociemnych. Urodzona w Toruniu, Zawacka była aktywnym członkiem ruchu oporu na Śląsku i brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie kontynuowała działalność w opozycji antykomunistycznej jako aktywny członek Solidarności. W 1995 roku została odznaczona Orderem Orła Białego, a 11 lat później awansowana do stopnia generała.

Wystawa zawiera unikatowe materiały archiwalne – między innymi oryginalny klucz, w którym Zawacka transportowała tajne mikrofilmy. Szuka teatralna podkreśla skomplikowane zagadnienia pochodzenia i tożsamości,  kontrastując osobę generał, która „służyła Polsce jak najlepiej, jak mogła” z jej współczesną potomkinią Kamilą – młodą aktorką, która pracując jako kelnerka w Londynie czeka na szansę swojego życia.

Projekt organizowany przez Fundacje Generał Elżbiety Zawackiej objęty został honorowym patronatem Ambasadora RP w Londynie, Arkadego Rzegockiego, oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Ambasador Rzegocki powiedział:

– Z dumą wspieramy ten ambitny projekt, który przyczynia się do poszerzenia wiedzy na temat Cichociemnych i ich heroicznej walki o niepodległość Polski. Wkład Polaków w Bitwie o Anglię jest już dobrze zakorzeniony w tożsamości społeczności polskiej i brytyjskiej, teraz chcielibyśmy przybliżyć inne historie współpracy i solidarności pomiędzy naszymi narodami.

Ambasada RP w Londynie aktywnie angażuje się w upowszechnianie historii Cichociemnych w Wielkiej Brytanii. W sierpniu bieżącego roku, krótki film „Kuźnia Bohaterów” dokumentujący proces rekrutacji i szkolenia, został pokazany po raz pierwszy w Zjednoczonym Królestwie podczas rodzinnego festiwalu inscenizacji wojennych w Audley End House, gdzie Cichociemni przygotowywali się do akcji w latach 1941-45. W sobotę 24 września, siatkarze klubu IBB Polonia Londyn, aktualni mistrzowie Anglii, zaprezentują nowe koszulki na sezon 2016/17 ze Znakiem Spadochronowym Cichociemnych.

Wystawa w języku angielskim będzie dostępna w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie w dniach 27 września – 14 października. Przedstawienia odbędą się w dniu 5 października w Londynie i 7-8 października w Edynburgu (w języku polskim z angielskim napisami). Wstęp wolny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Podziel się swoimi wrażeniami ze sztuki teatralnej oraz wystawy w mediach społecznościowych przy użyciu oficjalnego hashtagu #SilentUnseen lub #Cichociemni.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: londyn.msz.gov.pl

1 0 12 03 października, 2016 Anglia, Kalendarium, Kultura i sztuka, News, Wydarzenia Październik 3, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.