Chris Niedenthal w Polsce

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Chris Niedenthal w Polsce
Posted by

Chris Niedenthal w Polsce

O sile obrazu – Chris Niedenthal w Gdańsku

 

Już 7 maja w Gdańsku odbędzie seria spotkań z Chrisem Niedenthalem autorem niezwykłych zdjęć z epoki socjalizmu, które opowiedziały o prawdziwej Polsce całemu światu. Jest to trzecia część cyklu Star Speakers, którego inicjatorami są m.in. Olivia Business Centre oraz Fundacja Gdańsk Global.

Chris Niedenthal, jeden z najsłynniejszych polskich i europejskich fotografów-reporterów, autor najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zdjęć okresu komunizmu, jeden z laureatów konkursu World Press Foto i współpracownik m.in. Newsweeka czy Time’a, będzie gościem kolejnych spotkań z cyklu Star Speaker, projektu organizowanego przez Olivia Business Centre we współpracy z trójmiejskim środowiskiem akademickim.

Spotkania odbędą się 7 maja br. w Akademii Sztuk Pięknych, na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Olivia Sky Clubie w Olivia Business Centre. Tematem spotkań będzie opowieść o zdjęciach Autora, któremu udało się utrwalić najważniejsze momenty z historii Polski oraz życie codzienne Polaków tej minionej epoki. Motywem przewodnim spotkań będzie określenie „Socjalizm był, niestety, bardzo fotogeniczny”.

Program spotkań w Gdańsku:

11.15 – Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, ul. Bażyńskiego 4, aula 207, wstęp wolny
14.00 – Akademia Sztuk Pięknych, Audytorium ASP, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ulicy Tkackiej), wstęp wolny
19.00 – Olivia Business Centre, Gala w Olivia Sky Club. Spotkanie o charakterze zamkniętym – tylko dla zaproszonych gości.

Chris Niedenthal

Urodził się w Londynie, w polskiej rodzinie. Studiował fotografię na London College of Printing. Przyjechał do Polski w 1973 r. na kilka miesięcy – i został do dziś. Pod koniec lat 70. rozpoczął współpracę z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, a od 1985 r. dołączył do fotografów kontraktowych tygodnika TIME. W latach 90. współpracował też z niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. Jego obszarem zainteresowań była zawsze Polska i cała Europa Wschodnia i Bałkany, a pracując dla tygodnika TIME, rozszerzył swoją działalność również na Związek Radziecki. W 1986 zdobył jedną z nagród w międzynarodowym konkursie fotograficznym World Press Photo, za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Udokumentował narodziny „Solidarności” w Gdańsku, jak również tzw. Karnawał Solidarności, stan wojenny w Polsce, a w 1989 wygraną walkę z socjalizmem w Polsce i krajach sąsiednich. Ma na swoim koncie kilka albumów fotograficznych, m.in. „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ, 2014) i autobiografię pt. „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy 2011). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Star Speakers – to wyjątkowe spotkania w wyjątkowym miejscu. To program inspirujących wykładów z międzynarodowymi gośćmi, realizowany w Olivia Sky Club we współpracy z gdańskimi środowiskami biznesu, nauki, polityki i mediów. Projekt jest zintegrowany z cyklem wykładów na gdańskich wyższych uczelniach, dedykowanych trójmiejskiej społeczności studenckiej. Celem projektu jest rozwój oraz integracja międzynarodowych relacji biznesowych, służących umacnianiu pozycji Gdańska w globalnej optyce inwestycyjnej.

Gośćmi poprzednich edycji Star Speakers byli prof. Ian Angell z London School of Economics, futurolog i guru IT, oraz Derek Redmond – brytyjski lekkoatleta, specjalizujący się w długich biegach sprinterskich, uznawany za jednego z najszybszych ludzi świata na przełomie lat 80. i 90.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: infoWire.pl

2 0 713 05 maja, 2015 Kalendarium, Kultura i sztuka, News, Polska Maj 5, 2015

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.