Brytyjski rząd o współpracy bilateralnej

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Brytyjski rząd o współpracy bilateralnej
Posted by

Brytyjski rząd o współpracy bilateralnej

Brytyjski rząd z przedstawicielami polskiego rządu

Rozmowy wicepremiera Piechocińskiego z przedstawicielami brytyjskiego rządu.

Współpraca bilateralna w zakresie inwestycji, a także redukcja obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców i polityka energetyczna w wymiarze europejskim to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z przedstawicielami rządu Wielkiej Brytanii: wicepremierem Nickiem Cleggiem, Sekretarzem Stanu ds. Biznesu Innowacji i Kwalifikacji Zawodowych Vince’em Cable’em i Sekretarzem Stanu ds. Energetyki i Zmian Klimatu Edwardem Daveyem. Wizyta w Londynie odbyła się 19 czerwca 2013 r.

Wicepremier Piechociński zapewnił w rozmowie z wiceszefem brytyjskiego rządu Nickiem Cleggiem, że Wielka Brytania jest dla Polski ważnym partnerem handlowym i inwestycyjnym. – Nasze wzajemne obroty wyniosły w 2012 r. ponad 13 mld euro. Wielka Brytania jest także dla nas drugim, po Niemczech, kierunkiem eksportowym – podkreślił wicepremier. Dodał, że istotnym tematem do dyskusji na forum unijnym jest dalsze eliminowanie barier na Jednolitym Rynku UE. – Jego olbrzymi potencjał nie jest jeszcze w pełni wykorzystany, a to przecież 500 mln konsumentów i 23 mln przedsiębiorstw – zauważył szef MG.

Wicepremier Clegg pozytywne ocenił wpływ Polaków mieszkających na Wyspach na gospodarkę brytyjską. – Polacy są postrzegani w Wielkiej Brytanii jako młodzi, dobrze wykształceni i ciężko pracujący ludzie. Posiadają bardzo silnie wykształcony etos pracy – podkreślił. Wicepremier Janusz Piechociński podziękował wicepremierowi Cleggowi za otwartość jego środowiska politycznego na sprawy Polonii.

Obaj wicepremierzy zgodzili się też co do wagi relacji gospodarczo-handlowych UE z USA i Ukrainą, w kontekście negocjacji ws. umów o wolnym handlu z tymi kluczowymi dla Polski i Wielkiej Brytanii partnerami. Podkreślili również konieczność zagwarantowania przeprowadzenia reform na Ukrainie. Jednym z tematów rozmowy wicepremierów była także aktualna sytuacja polityczna w Turcji.

Podczas spotkania z Vince’em Cable’em, Sekretarzem Stanu ds. Biznesu Innowacji i Kwalifikacji Zawodowych Wielkiej Brytanii, wicepremier Piechociński poruszył kwestie bezpośrednich inwestycji. – Łączny udział brytyjskiego kapitału w Polsce wynosi około 5,9 mld euro, co stawia Wielką Brytanię na 9 pozycji wśród państw inwestujących w naszym kraju – przypomniał wiceszef polskiego rządu. Z kolei dla Polski Wielka Brytania jest jednym z głównych kierunków lokowania nowych projektów. Ponadto wicepremier Piechociński zgodził się ze swoim brytyjskim partnerem co do potrzeby redukcji obciążeń administracyjnych, także na poziomie UE, w kontekście poprawy otoczenia biznesu.

Przemysł energetyczny był natomiast głównym tematem spotkania wicepremiera Piechocińskiego z Sekretarzem Stanu ds. Energetyki i Zmian Klimatu Edwardem Daveyem. Wicepremier Piechociński podkreślił, że Polska jest zainteresowana nawiązaniem jak najszerszej współpracy międzynarodowej przy wdrażaniu energetyki jądrowej. Przypomniał także, że uczestniczymy w działaniach UE zmierzających do zakończenia budowy wspólnego rynku energii. – Zależy nam na stworzeniu przejrzystego i konkurencyjnego rynku, z którego korzyści będą czerpać zarówno odbiorcy, jak i dostawcy surowca – powiedział wiceszef polskiego rządu. Tematem dyskusji była też eksploatacja gazu łupkowego, którą obie strony traktują jako obszar potencjalnej współpracy w kontekście planowanych zmian prawa na szczeblu UE.

Podczas wizyty w Londynie wicepremier Janusz Piechociński spotkał się także z przedstawicielami banków i funduszy inwestycyjnych. W siedzibie banku inwestycyjnego Namura International w londyńskim City zachęcał ich do lokowania kapitału w Polsce, akcentując m.in. wysoki poziom wykształcenia absolwentów szkół wyższych oraz przyjazne otoczenie dla przedsiębiorców jako polską przewagę konkurencyjną.

Podczas wizyty w Londynie wicepremierowi Piechocińskiemu towarzyszyli m.in. wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik oraz Prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych S.A. Mariusz Grendowicz.

Redaktor wprowadzający:
Gudowska Bogna
Waćkowska-Kabaczyńska Monika
Redaktor zatwierdzający:
Waćkowska-Kabaczyńska Monika

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Gospodarki (mg.gov.pl)
Fot: mg.gov.pl

Polecamy artykuły:

Radosław Sikorski o Ukrainie
Pracownik delegowany – dyrektywa
Polityka w Wielkiej Brytanii
Współpraca Polski i Anglii

1 0 767 27 czerwca, 2013 News, Polityka, Wydarzenia Czerwiec 27, 2013

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.