Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Arkady Rzegocki z wizytą w Manchesterze
Posted by

Arkady Rzegocki z wizytą w Manchesterze

Wizyta Ambasadora A. Rzegockiego w manchesterskim okręgu konsularnym

5 i 6 kwietnia Amb. Arkady Rzegocki złożył drugą wizytę w manchesterskim okręgu konsularnym, podczas której odbył spotkania z przedstawicielami lokalnych władz, środowiskiem akademickim na Uniwersytecie w Hull oraz udzielił szeregu wywiadów lokalnym mediom.

Pierwszy dzień wizyty rozpoczęło spotkanie w Radzie Miasta Boston, w którym uczestniczyli: poseł do Izby Gmin z okręgu Skegness i Boston Matt Warman oraz kilkunastu przedstawicieli miejscowych władz oraz lokalnej policji. Podczas posiedzenia Pan Ambasador wskazał na znaczenie jakie przywiązuje do budowy pozytywnych relacji z władzami samorządowymi oraz wyraził nadzieję, że wzmocnią one dobrą współpracę z przedstawicielami polskiej społeczności na swoim terenie. W tym kontekście, Pan Ambasador, przybliżył projekt „Polish Heritage Day”, który ma przyczynić się do pogłębienia wiedzy Brytyjczyków na temat Polski i Polaków, którzy są ich sąsiadami.

Po spotkaniu Pan Ambassador udzielił szeregu wywiadów lokalnym mediom (Boston Standard, Lincolnshire Reporter, BBC Radio Lincolnshire, LincsFM).

Następnie Pan Amb. Rzegocki uczestniczył w spotkaniu polskiej społeczności zorganizowanym przez Polską Parafię w Boston. W swoim wystąpieniu zapewnił o zainteresowaniu rządu polskiego sytuacją obywateli polskich w kontekście Brexitu, a następnie odpowiadał na pytania. W spotkaniu brali udział: poseł Matt Warman oraz Police Chief Superintendent Shaun West.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z urzędującym wicekanclerzem (rektorem) Uniwersytetu w Hull, profesorem Glen Burgess, w obecności Konsula Honorowego w Hull profesora Jo Carby-Hall. Podczas rozmowy Amb. Rzegocki wskazał na znaczenie edukacji jako czynnika pozwalającego na budowę pozytywnych relacji pomiędzy środowiskami brytyjskim i polskim.

Następnie Pan Amb. Rzegocki odwiedził siedzibę Consulate’s Branch for Scientific and Educational co-Operation Konsulatu RP w Hull, która mieści się w jednym z pomieszczeń uniwersyteckich. Podczas rozmowy, Konsul Honorowy w Hull przedstawił swoją działalność oraz omówione zostały nowe formy współpracy, zarówno z Ambasadą RP w Londynie, jak i z Konsulatem Generalnym w Manchesterze. Pan Ambasador Rzegocki został przyjęty przez przewodniczącego Rady Miasta Hull p. Stephen Brady. Podczas spotkania omówiono obawy Polaków związane z sytuacją po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz formy współpracy władz lokalnych z liczną polską diasporą. Poruszono także możliwość nawiązania współpracy Hull w ramach miast partnerskich np. ze Szczecinem.

Pierwszy dzień wizyty zakończyło spotkanie z kierownictwem Polskiej Szkoły Sobotniej im. Ireny Sandlerowej, przedstawicielami Polish Community Center oraz wizytacja siedziby Konsulatu RP w Hull kierowanego przez Konsula Honorowego p. Jo Carby-Hall.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się złożeniem wieńca pod pomnikiem Pułku Ułanów Karpackich w Weelsby Park, w Grimsby wzniesionego w miejscu, w którym pułk stacjonował podczas II wojny światowej. Historie miejsca przybliżyła p. Christine Boyen-Piotrowska, córka jednego z żołnierzy.

Następnie Pan Ambasador odwiedził Ingham, byłą bazę polskich dywizjonów bombowych RAF 300 i 305, miejsce powstającego muzeum dokumentującego wkład polskich lotników w pokonanie Niemiec podczas II wojny. Muzeum powstaje dzięki wysiłkowi grupy brytyjskich entuzjastów zrzeszonych w RAF Ingham Heritage Group. Pan Ambasador złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym polskich lotników, którzy zginęli lub zaginęli w akcjach bojowych.

Kolejno Pan Ambasador Rzegocki odwiedził cmentarz w Newark-on-Trent, który jest jedną z największych polskich nekropolii w Wielkiej Brytanii (łącznie 440 pochowanych Polaków), a także największym polskim cmentarzem lotniczym na świecie. Spoczywa na nim łącznie 353 lotników Polskich Sił Powietrznych. Poza lotnikami, na cmentarzu spoczywa trzech Prezydentów RP na uchodźctwie: Władysław Raczkiewicz, August Zalewski i Stanisław Ostrowski (Naczelny Wódz generał Władysław Sikorski został ekshumowany i przeniesiony na Wawel). Pan Ambasador Rzegocki złożył wieniec pod pomnikiem oraz zapalił znicze na grobach prezydentów.

Drugi dzień wizyty Pana Ambasadora Rzegockiego w manchesterskim okręgu konsularnym zakończyło spotkanie na plebanii Polskiej Parafii w Nottingham z udziałem kilkunastu przedstawicieli tamtejszej Polonii.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: WIZYTA W OKRĘGU MANCHESTERSKIM (londyn.msz.gov.pl)

1 0 6 19 kwietnia, 2017 News, Polityka, Wydarzenia 19 kwietnia, 2017

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.