Archiwa londyńskich Polaków

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Archiwa londyńskich Polaków
Posted by

Archiwa londyńskich Polaków

Ocalić od zapomnienia – archiwa londyńskich Polaków będą dostępne w internecie

Podczas pobytu w Londynie archiwistki warszawskiej Fundacji Ośrodka KARTA zdigitalizują kilkanaście zbiorów fotografii i nagrają opowieści zasłużonych działaczy społecznych.

Zgromadzone materiały trafią do archiwum KARTY w Warszawie i Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, który jest partnerem projektu. Fotografie będzie można oglądać na stronie www.foto.karta.org.pl, a fragmentów nagrań posłuchać na portalu www.audiohistoria.pl. Część materiałów archiwalnych będzie również dostępna na portalu Ambasady RP w Londynie o historii emigracji niepodległościowej www.rzeczpospolitalondynska.pl

Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Senatu RP Fundacja Ośrodka KARTA wraca do Wielkiej Brytanii, aby kontynuować rozpoczętą rok wcześniej pracę. Archiwistki zaprosiły do współpracy osoby, które w swoich rodzinnych zbiorach przechowały fotografie o wartości historycznej. Jako jedna z pierwszych swoje archiwa domowe otworzyła pani prezydentowa Karolina Kaczorowska. Po zeskanowaniu na miejscu, zdjęcia zostaną opracowane i opublikowane w internecie, tak że fizycznie pozostaną nienaruszone w domach właścicieli. W ramach projektu zostaną przeprowadzone także nagrania rozmów ze świadkami historii, które trafią do największego w Polsce Archiwum Historii Mówionej.

– W ubiegłym roku odwiedziliśmy 15 rodzin. Zeskanowaliśmy i opublikowaliśmy w internecie 1000 fotografii. Wśród nich znalazły się unikatowe zdjęcia przedwojennych polskich miast i wsi, żołnierzy na frontach II wojny światowej, zesłańców ewakuowanych z ZSRR oraz obrazy z życia emigracji polskiej w brytyjskich miastach. Prywatne i niedostępne do tej pory zbiory stały się – za zgodą właścicieli – źródłem historycznym dla badaczy, studentów, uczniów i pasjonatów historii. W tym roku działamy wspólnie z Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego, największym polskim archiwum poza granicami Polski – mówi Joanna Łuba, wicedyrektor Fundacji Ośrodka KARTA ds. archiwów.

Dzięki współpracy z Ambasadą RP w Londynie wybrane zdigitalizowane materiały zostaną równolegle opublikowane na stronie internetowej www.rzeczpospolitalondynska.pl. Dwujęzyczny portal jest owocem wieloletniego projektu Ambasady RP w Londynie „Rzeczpospolita Londyńska / Republic in Exile”, który ma na celu popularyzację wiedzy o historii i dziedzictwie Rządu RP na Uchodźstwie oraz emigracji niepodległościowej wśród Polaków w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

– Przez całą długość trwania projektu zgromadziliśmy pokaźne zbiory archiwalne: wideo, audio i zdjęcia, ale temat pozostaje niewyczerpany. Stąd nasza współpraca z Fundacją Ośrodka KARTA. Dzięki profesjonalnej archiwizacji, osobiste zdjęcia wielu mieszkających w Londynie od II wojny światowej Polaków ujrzą światło dzienne i przybliżą rzeczywistość emigracyjną Polakom w Kraju i tym, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii dopiero w ostatnich latach – powiedział Ambasador Witold Sobków.

Jeśli masz dostęp do niepublikowanych wcześniej zdjęć lub dokumentów związanych z Rządem RP na Uchodźstwie albo życiem społecznym emigracji, skontaktuj się z realizatorami projektu wysyłając email na adres: foto@karta.org.pl lub republicinexile@msz.gov.pl.

Fundacja Ośrodka KARTA to niezależna organizacja pozarządowa, która od blisko 30 lat ocala od zapomnienia świadectwa życia społecznego Polski i Polaków za granicą w XX wieku: dokumenty, zdjęcia, dzienniki, wspomnienia, listy – by spoglądać w przeszłość przez doświadczenia pojedynczych ludzi. Z materiałów zgromadzonych na portalach i w archiwum Fundacji Ośrodka KARTA korzysta kilkadziesiąt tysięcy użytkowników miesięcznie.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: KONRAD JAGODZIŃSKI / AMBASADA RP W LONDYNIE

1 0 646 01 czerwca, 2016 Edukacja, Kultura i sztuka, News, Przewodnik, Wydarzenia Czerwiec 1, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.