Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Adam Kwiatkowski z wizytą w Wielkiej Brytanii
Posted by

Adam Kwiatkowski z wizytą w Wielkiej Brytanii

Minister Adam Kwiatkowski zakończył trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii

Szef Gabinetu Prezydenta RP odwiedził weteranów drugiej wojny światowej, polskie szkoły i parafie w Wielkiej Brytanii.

Minister Adam Kwiatkowski odwiedził w niedzielę przed południem założoną w 1947 r. polską parafię rzymskokatolicką w Birmingham, gdzie w trakcie mszy przekazał w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wizerunek Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Rozmawiał również z członkami komitetu koordynującego obchody 100-lecia niepodległości Polski w 2018 r. Ostatniego dnia spotkał się z Polonią w drugim największym brytyjskim mieście – Birmingham.

Po południu prezydencki minister gościł w powstałym na tysiąclecie chrztu Polski w 1966 roku Polskim Centrum Katolickim (PCK), gdzie złożył kwiaty przed tablicą katyńską. Władzom ośrodka wręczył flagę Polski i list z podziękowaniami od prezydenta Andrzeja Dudy, a reprezentantom lokalnych polskich szkół sobotnich z Birmingham i Walsall egzemplarze „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które zostało wybrane jako lektura na Narodowe Czytanie 2017. Tego dnia odwiedził również liderów lokalnej społeczności polonijnej w regionie West Midlands.

– Spotykaliśmy się z głosami, że w przeszłości ministrowie rzadko wyjeżdżali poza Londyn i stąd nasza decyzja, aby tą wizytą to zmienić – tłumaczył Adam Kwiatkowski. – Mam wrażenie, że poza stolicą rola Kościoła w podtrzymywaniu polskości jest jeszcze większa, a życie polonijne jest często skupione wokół lub wręcz prowadzone przez parafie. Z kolei przekazanie flagi dla PCK to docenienie miejsca, w którym bije polskie serce, które pomaga Polakom i czyni wysiłki na rzecz zachowania polskości na emigracji – dodał.

Jak zaznaczył, podczas spotkań z polonijnymi liderami poznał także wielu młodych ludzi. – To cieszy, że sporo osób, które się angażują w życie Polonii, to osoby, które przyjechały tutaj podczas ostatniej fali emigracji, po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku i czują się na tyle pewnie w realiach brytyjskich, że włączają się aktywnie w działania społeczności i na rzecz pomagania innym – powiedział.

W trakcie rozmów poruszono m.in. kwestię częstotliwości zamiejscowych dyżurów konsularnych prowadzonych przez konsulat RP w Londynie, a także rozwoju polskich szkół sobotnich. Organizatorzy spotkania wyrazili wdzięczność za przeprowadzoną przez prezydenta reformę wprowadzającą polskie legitymacje szkolne i ustawowe zniżki dla uczniów polskich szkół uzupełniających poza granicami kraju.

Wcześniej, w piątek minister złożył kwiaty pod tablicami w kościele św. Andrzeja Boboli w zachodnim Londynie, poświęconymi pamięci prezydenta RP na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego i kapelana rodzin katyńskich – księdza Bronisława Gostomskiego, którzy zginęli w kwietniu 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Odwiedził także dwóch weteranów drugiej wojny światowej, którzy w tym roku obchodzić będą setne urodziny – honorowego prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego Mieczysława Stachiewicza i byłego żołnierza 1. Dywizji Pancernej Zbigniewa Makowieckiego.

W sobotę minister Adam Kwiatkowski przewodniczył jury czwartej edycji Konkursu Piosenki Patriotycznej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Polskiej Szkole Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej w Londynie. Spotkał się także z członkami komitetu koordynującego obchody 100-lecia niepodległości Polski w 2018 r. na terenie Wielkiej Brytanii, a wieczorem rozmawiał z liderami polskiej społeczności w Coventry, m.in. z przedstawicielami lokalnej parafii i szkoły sobotniej.

 

Fot: MINISTER ADAM KWIATKOWSKI ZAKOŃCZYŁ TRZYDNIOWĄ WIZYTĘ W WIELKIEJ BRYTANII – P. APOLINARSKI (londyn.msz.gov.pl)
Źródło: KPRP, Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)

2 0 40 20 marca, 2017 News, Polityka, Wydarzenia 20 marca, 2017

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.