25 lat temu Prezydent wrócił do Ojczyzny

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

25 lat temu Prezydent wrócił do Ojczyzny
Posted by

25 lat temu Prezydent wrócił do Ojczyzny

Powrót do ojczyzny

 

22 grudnia 1990 roku na Zamku Królewskim w Warszawie ostatni z Prezydentów RP rezydujących w Londynie – Ryszard Kaczorowski – przekazał insygnia urzędu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie, podkreślając ciągłość niepodległego państwa polskiego i tym samym kończąc 50 lat działalności władz RP na uchodźstwie.

Przygotowany z okazji tej doniosłej rocznicy projekt promocyjno-edukacyjny „Republic in Exile / Rzeczpospolita Londyńska” dotyczy działalności władz RP i polskiej społeczności emigracyjnej w Wielkiej Brytanii zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w okresie powojennym aż do politycznego przełomu lat 1989-1991. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o historii i dziedzictwie Rządu RP na Uchodźstwie oraz emigracji niepodległościowej wśród Polaków w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

Dokładnie w 25. rocznicę przekazania insygniów prezydenckich na Zamku Królewskim w Warszawie, ruszył portal internetowy www.rzeczpospolitalondynska.pl i jego angielskojęzyczna wersja: www.republicinexile.pl, gdzie opublikowane zostały wyprodukowane i zgromadzone do tej pory w ramach projektu materiały. Po raz pierwszy wszystkie archiwalia i opracowania dotyczące tego okresu polskiej historii będą dostępne w jednym miejscu.

Apelujemy do wszystkich dysponujących niepublikowanymi wcześniej zdjęciami lub dokumentami związanymi z Rządem RP na Uchodźstwie o kontakt na london.press@msz.gov.pl. Każdy może w ten sposób dołączyć do projektu i pomóc w uzupełnieniu zgromadzonej przez nas bazy archiwalnej.

Projekt można śledzić także w mediach społecznościowych pod hashtagiem #RepublicInExile na Facebooku, Twitterze, Instagramie i kanale YouTube @PolishEmbassyUK.

Źródło: londyn.msz.gov.pl
Fot: londyn.msz.gov.pl

4 0 418 29 grudnia, 2015 News, Wydarzenia 29 grudnia, 2015

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.