1050-lecie Chrztu Polski - obchody w Londynie

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

1050-lecie Chrztu Polski – obchody w Londynie
Posted by

1050-lecie Chrztu Polski – obchody w Londynie

Uroczyste obchody 1050-lecia Chrztu Polski

Podczas uroczystego występu zespołu muzyki dawnej The Sixteen, w Ambasadzie RP w Londynie gościli Monsignore Vincent Brady – reprezentant Stolicy Apostolskiej, Radna Lady Flight – reprezentantka Lorda Majora Westminsteru, Jego Ekscelencja Biskup Hlib Lonchyna – ordynariusz Eparchii Świętej Rodziny w Londynie, oraz posłanka Joanna Fabisiak.

Ambasador Witold Sobków powitał zgromadzonych gości i potwierdził doniosłość okazji jaką są obchody 1050. jubileuszu polskiej państwowości:

– W tym roku nasz naród celebruje 1050. Rocznicę Chrztu Polski, kiedy to 14 kwietnia 966 roku Książę Mieszko – pierwszy historyczny władca Polski – przyjął wiarę chrześcijańską. W historii naszego państwa, data chrztu jest bezpośrednio spleciona z ustanowieniem naszej państwowości, gdy chrześcijaństwo stało się czynnikiem jednoczącym dawne polskie plemiona. Osobisty chrzest władcy utorował także Polsce drogę do wstąpienia w krąg cywilizacji chrześcijańskich. Jestem ogromnie wdzięczny Emannowi Dauganowi i jego artystom za przyjęcie naszego zaproszenia, oraz Annie Godlewskiej z Polskiego Instytutu Kultury za współorganizację koncertu.

Następujący po chrzcie napływ duchownych do Polski, stworzył kolebkę chrześcijańskiej kultury, otwierając szkoły i biblioteki, wprowadzając nowe technologie i ustanawiając nowe zwyczaje. Opierając się na dziedzictwie Mieszka, jego następcy utrzymali status Polski jako państwa stojącego na równi z innymi narodami chrześcijańskimi. Kiedy wieki później wieloetniczna i wielowyznaniowa Polska stała się znana w całej Europie ze względu na swoją tolerancję i wolność ekspresji, Kościół Katolicki wciąż pełnił doniosłą rolę w edukacji i administracji kraju. Także w czasach prób i przeszkód, szczególnie w trakcie dziewiętnastowiecznych rozbiorów czy w okresie komunizmu w dwudziestym wieku, Kościół stał za Narodem jako jego pełnomocnik i wsparcie.

1050. Rocznica Chrztu Polski nie jest jedynie świętem chrześcijańskich wartości i dziedzictwa. Jubileusz przypomina także o spuściźnie politycznej Księcia Mieszka I-go, który zapewnił suwerennej Polsce miejsce w Europejskiej rodzinie, czego rezultaty widzimy w dzisiejszym członkostwie Polski w Unii Europejskiej i NATO. Polska będąca częścią Europy chce aktywnie kształtować swoją teraźniejszość i przyszłość. W tym roku nasz kraj obejmuje przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Grupie Wyszehradzkiej, a także Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Polska jest również gospodarzem szczytu NATO, który odbędzie się w lipcu w Warszawie, podczas którego przywódcy zachodnich państw będą dyskutować wspólnie nad bezpieczeństwem europejskim na obu flankach: wschodniej i południowej.

The Sixteen jest uważany za jeden z najwybitniejszych zespołów muzyki dawnej na świecie. Obok posiadanej wiedzy o angielskiej polifonii i europejskich arcydziełach muzyki nowożytnej i klasycznej, zespół zaangażował się bardzo ambitnie w wykorzystanie polskiej muzyki z epoki renesansu i baroku. Eamonn Dougan – dyrygent zespołu The Sixteen, w ciągu ostatnich lat poświęcił swój czas na odkrywanie tych utraconych skarbów polskiej muzyki i zwrócenie nań uwagi melomanów z całego świata. Wydarzenie w Ambasadzie było również okazją do oficjalnego zaprezentowania nowego albumu The Sixteen – Helper and Protector: Italian Maestri in Poland.

 

Msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski

W niedzielę, 1 maja w opactwie Św. Benedykta na Ealingu odbędzie się uroczysta msza święta z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.

Msza-swieta-z-okazji-rocznicy-Chrztu-Polski

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: Piotr Apolinarski / Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)

1 0 752 20 kwietnia, 2016 News, Polityka, Wydarzenia 20 kwietnia, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.